30 i 31 marca Częstochowę odwiedzi pofestiwalowy przegląd 12 Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych. W Ośrodku Kultury Filmowej przez dwa dni będzie można zobaczyć nagrodzone podczas rzeszowskiego festiwalu filmy pełne optymizmu. Z widzami spotkają się m.in. Piotr Matwiejczyk i twórcy filmu „Skrzydła”. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.
Ośrodek Kultury Filmowej i operator Multimedia Polska zapraszają na pofestiwalowy przegląd rzeszowskiego Multimedia Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych, którego dwunasta edycja odbyła się w stolicy Podkarpacia w październiku 2014 r. To już kolejny raz kiedy festiwal odwiedza Częstochowę. Filmy z wcześniejszych edycji były prezentowane m.in. podczas FrytkaOFF.
Inspiracją do stworzenia festiwalu Multimedia Happy End była historia pewnego pucybuta, który spełnił swoje marzenia. Piotr Żukowski, który nakręcił krótki dokument na ten temat, stwierdził, że widzom brakuje optymistycznych historii. Postanowił stworzyć jedyny w swoim rodzaju festiwal, który będzie gromadził filmy pełne optymizmu. I tak już od dwunastu lat udaje się to podczas Multimedia Happy End, a pofestiwalowe przeglądy odwiedzają miasta w całej Polsce, w tym Częstochowę. Pokazy w OKF otworzy właśnie film, który przyczynił się do powstania festiwalu – „Szczęściarz”.
W ramach przeglądu pokazane zostaną filmy nagrodzone na Happy Endzie w 2014 r. Zdobywca Grand Prix festiwalu – „Kemping” w reż. czołowego twórcy niezależnego Krzysztofa Jankowskiego to super śmieszna komedia o rodzinnych wakacjach nad morzem i nauce tolerancji. „44” Aleksandry Góreckiej to równie zabawna opowieść o tym, jak widzą świat mężczyźni po czterdziestce. Film zdobył Złotą Rybę dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego.
„Brzuszek” Piotra Matwiejczyka – jednego z najbardziej znanych polskich twórców niezależnych, który będzie obecny na pokazie, to komedia omyłek, w której sąsiadka przyczyni się do poważnego nieporozumienia między dwojgiem młodych ludzi. „Niebo” z kolei opowiada historię niespełnionego dramaturga Bogusia, który przez przypadek trafia do nieba. „Szubka forsa” to powieść o jednej z największej afer finansowych ostatnich lat, potraktowana z humorem i zwieńczona gorzką refleksją.
W repertuarze znalazło się sporo filmów dokumentalnych. „Skrzydła” w reż. Michała Bajtały to dokument o zwariowanym młodym człowieku, którego marzeniem jest zbudowanie skrzydeł. Film został nagrodzony specjalną Złotą Rybą przyznaną przez autorów bloga Sfilmowani. Twórcy filmy związani od wielu lat z Częstochową spotkają się po projekcji z widzami. W „Ojcu i synu” (najlepszy profesjonalny film dokumentalny festiwalu) zobaczymy wybitnych dokumentalistów Marcela i Pawła Łozińskich, którzy wyruszają w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna – próba rozliczenia wspólnej przeszłości. „Ludzie ze stali” przedstawia pracowników złomowiska, których życie zmieniło się na lepsze dzięki pracy w tym miejscu. Rafał Makolądra za ten obraz otrzymał Złotą Rybę dla najlepszego studenckiego filmu dokumentalnego. „Galumphing” to inspirujący dokument Kamili Józefowicz o niezwykłej kobiecie, która zamieszkała samotnie na dzikim wybrzeżu Brazylii i prowadzi życie w zgodzie z naturą. Głównym bohaterem „Optymisty” jest chłopiec, który pokonuje własne lęki, żeby zostać żeglarzem. Film zdobył Złotą Rybę dla najlepszego niezależnego filmu dokumentalnego.
Multimedia Happy End to jedyny w Polsce festiwal, do którego filmy kwalifikowane są na podstawie zawartego w nich optymizmu. Co roku, w październiku, odbywa się w Rzeszowie. Symbolem festiwalu jest Złota Ryba, której statuetki otrzymują nagrodzeni twórcy. Tradycyjnie honorową Złotą Rybę odbierają również osobistości kina, które w sposób szczególny przyczyniły się do promocji kina niezależnego w Polsce. Takie nagrody odebrali już m.in. Jerzy Sthur, Marcin Dorociński, Cezary Pazura, Grzegorz Halama, Edward Linde Lubaszenko, Marian Dziędziel. Pofestiwalowe przeglądy odwiedzają różne miasta w Polsce, po raz kolejny zawita do Częstochowy. Więcej informacji na www.happyend.multimediaoff.pl oraz na Facebooku.
Program
Ośrodek Kultury Filmowej
Al. NMP 64
WSTĘP WOLNY
Poniedziałek, 30 marca
· godz. 17.30
Szczęściarz – film dok., 14 min., reż. Piotr Żukowski
44 – film fab., 25 min., reż. Aleksandra Górecka,
(Złota Ryba dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego)
Galumphing – film dok., 40 min., reż. Kamila Józefowicz
(wyróżnienie)
Ojciec i syn – film dok., 54 min., reż. Paweł Łoziński
(Złota Ryba dla najlepszego profesjonalnego filmu dokumentalnego)
· godz. 20.00
Skrzydła – film dok., 30 min., reż. Michał Bajtała
(specjalna Złota Ryba przyznana przez autorów bloga Sfilmowani)
Po projekcji spotkanie z twórcami filmu „Skrzydła”
Optimista – film dok., 44 min., reż. Kryspin Lupa
(Złota Ryba dla najlepszego niezależnego filmu dokumentalnego)
Wtorek, 31 marca
· godz. 17.30
Ludzie ze stali – film dok., 23 min., reż. Rafał Makolądra
(Złota Ryba dla najlepszego studenckiego filmu dokumentalnego)
Kemping – film fab., 20 min., reż. Krzysztof Jankowski
(Grand Prix, Złota Ryba dla najlepszego filmu festiwalu)
Brzuszek – film fab. 70 min., reż. Piotr Matwiejczyk
(film konkursowy)
Po projekcji spotkanie z Piotrem Matwiejczykiem
· godz. 20.00
Szybka forsa – film fab., 8 min., reż. Paweł Sarbinowski
Niebo – film fab., 70 min., reż. Paweł Sarbinowski, Piotr Żukowski
Po projekcji spotkanie z twórcami filmów „Szybka forsa i „Niebo”.
r