Młodzieżówka PiS uczciła pamięć „Warszyca”


27 czerwca przedstawiciele Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie oddali hołd kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi” – Żołnierzowi Wyklętemu-Niezłomnemu, w 72. rocznicę jego aresztowania.

Po niespełna ośmiu miesiącach od aresztowania, 19 lutego 1947 w Łodzi, kpt. S. Sojczyńskiego „Warszyca” i jego pięciu podwładnych stracono. Stało się to na 3 dni przed ogłoszeniem amnestii. Nie wiadomo, gdzie został pochowany. Kpt. Stanisław Sojczyński był oficerem Armii Krajowej, twórcą i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała.
Do aresztowania kpt. Stanisława Sojczyńskiego doszło 27 czerwca 1946 w Częstochowie. Bezpiece pomógł w tym Henryk Brzóska, który zdradził organizację i rozpoczął współpracę z MBP jako OZI „Żbik”, po tym jak został aresztowany na podstawie zeznań aresztowanego Władysława Janiaka „Wrak”. On to wskazał dom przy ul. Wręczyckiej 11, w którym zakonspirował się „Warszyc”. Wraz z dowódcą ludzie Moczara pojmali też jego sekretarkę Halinę Pikulską „Ewunię”. W chwili rozbicia w KWP działało dwóch agentów i sześciu informatorów UB.

GAW
Fot. GAW
Kwiaty pod Pomnikiem Pamięci „Warszyca”, przy skrzyżowaniu ul. Św. Rocha i ul. Wręczyckiej w Częstochowie, składają, od lewej: Dawid Gątkowski, Norbert Giżyński i Piotr Jędrzejewski

Następnego dnia MBP zatrzymało adiutanta „Warszyca”, por. Ksawerego Błasiaka „Alberta”, potem szefa wywiadu KWP, Stanisława Żelanowskiego „Nałęcza”. Dzięki przejętym archiwom KWP funkcjonariusze MBP zdołali dotrzeć do komendantów obwodów w Łodzi, Częstochowie, Łasku, Sieradzu i rozbić w dużym stopniu całą organizację. Niedobitki organizacji rozpracował w ciągu kolejnych kilku tygodni Zygmunt Lercel, któremu UB przygotowało dokumenty przedstawiające go jako następcę Sojczyńskiego.
Stanisław Sojczyński wraz z podkomendnymi sądzony był w procesie dowództwa KWP w dniach 9 grudnia – 17 grudnia 1946 przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi. Przewodniczył sędzia płk Bronisław Ochnio, oskarżali prokuratorzy mjr Czesław Łapiński i mjr Kazimierz Graff. Zapadł wyrok śmierci na dowódcę i jego ośmiu najbliższych żołnierzy KWP.

Trzeba dodać, że pieczę nad Pomnikiem „Warszyca” sprawuje Stowarzyszenie im. Generała „Warszyca”.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *