Przez cztery miesiące (od czerwca do października) mieszkańcy Starego Miasta zmieniali swoje najbliższe otoczenie. Poprzez swoje zaangażowanie zmieniali przestrzeń podwórek, szukali nowych pomysłów i zmieniali język swojej codzienności. Wszystko po to, aby łagodny dialog zagościł u nich na dobre.
„Mini-rozmowy o ważnych sprawach” to kampania społeczna skierowana do mieszkańców dzielnicy Stare Miasto, ze względu na koncentrację właśnie w tej dzielnicy działań z zakresu organizowania społeczności lokalnej, prowadzonych przez Fundację Chrześcijańską „Adullam”. Spotkania z mediatorem sporów sąsiedzkich przybrały formę podwórkową, tak aby mieszkańcy „na swoim” terenie mogli rozwiązać sprawy konfliktowe, które choć nieuniknione, nie muszą trwać w nieskończoność i sprawiać, że żyje się trudniej.
W samej akcji największym atutem było „wyjście” z mediacjami w podwórka. Do tej pory spotkania odbywały się w siedzibie Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Krakowskiej 34. W momencie pracy w terenie i diagnozy środowiska, zauważono, że wiele tematów, które mogłyby być przy pomocy mediatora rozwiązane toczy się właśnie w podwórkach. Z pozoru błahe tematy, jak brak ogródka na podwórku, zła wysokość krzewów, brak ławek i stolików powodowały tyle nieprzyjemnych sytuacji między sąsiadami, że próba podjęcia mediacji w terenie była idealnym rozwiązaniem. Z założenia również zmieniono nieco charakter mediacji. Trudno w terenie zachować intymność pomieszczenia, komfort do dzielenia się trudnymi tematami.
„Mini-rozmowy” w podwórkach przybrały formę bardziej grupową, gdzie o sprawach konfliktowych wypowiadała się grupa mieszkańców. Ułatwiało to też prowadzenie rozmowy o trudnościach komunikacyjnych, o specyficznych uwarunkowaniach konkretnych podwórek. W kilku przypadkach można było wskazać inne miejsca czy instytucje, które wspierają na drodze wychodzenia z sytuacji patowych czy konfliktowych.
Na początku przy budowaniu założeń wydawało się, że będzie ona dotyczyła tylko mediacji. Dopiero działanie pokazało, jak przy okazji rozmów wiele można zdziałać dla lokalnej społeczności i jej otoczenia. Wzrosła bowiem wiedza mieszkańców podwórek o możliwościach współpracy ze spółdzielniami czy zarządcami ich mieszkań. Drogą pantoflową rozeszła się informacja, że razem można więcej. To więcej przełożyło się na informację krajową, temat został podjęty przez Radio Kraków oraz RMF Classic. W radiu RMF Classic temat podchwycił Artur Andrus, który wykorzystał temat mediacji w podwórkach w swoim programie „Piosenka z prawdziwego zdarzenia”.
Działania mediacyjne z mieszkańcami będą dalej prowadzone, choć już mniej w formie terenowej. Inicjatywy sąsiedzkie, które zostały podjęte w trakcie akcji będą dalej prowadzone, równolegle z dalszym działaniami organizowania społeczności lokalnej w dzielnicy Stare Miasto.
r