Mieszkańcy Hutek protestują


Mieszkańcy Hutek w gminie Konopiska nie chcą budowy oczyszczalni ścieków.

26 stycznia 2019 r. o godz. 15. przy budynku OSP w Hutkach odbędzie się publiczne protestacyjne spotkanie mieszkańców Hutek, na którym zamanifestują swoje oburzenie i sprzeciw wobec planów budowy olbrzymiej przemysłowej oczyszczalni ścieków w Hutkach.
Pozwolenie na budowę przemysłowej oczyszczalni ścieków w Hutkach w 2014 roku wydał ówczesny wójt gminy Konopiska Jerzy Socha, ale o inwestycji mieszkańcy dowiedzieli się dopiero pod koniec 2018 r., w momencie rozpoczęcia prac budowlanych, nie mając tym samym możliwości wzięcia udziału w postępowaniu środowiskowym i składania ewentualnych wniosków i opinii.
Na spotkanie organizatorzy protestu zapraszają Starostę oraz przedstawicieli Rady Powiatu Częstochowskiego

Jak informują nas mieszkańcy planowana lokalizacja oczyszczalni znajduje się w linii zabudowy mieszkaniowej. Przy tym najbliższe zabudowania znajdować się będą w odległości ok. 80 m od inwestycji. Oczyszczalnia ma przerabiać docelowo aż 600 m 3
ścieków dziennie i teoretycznie ma służyć niewielkiemu zakładowi przetwórstwa rybnego w Hutkach, który obecnie wytwarza ok. 40 m3
ścieków dziennie. –„Zachodzi więc uzasadnione podejrzenie, że Hutki staną się zlewnią okolicznych, trudnych do utylizacji, a zarazem niebezpiecznych ścieków. Aprobaty Urzędu Gminy w Konopiskach, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska,
Sanepidu i Starostwa w Częstochowie udzielone zostały pomimo ewidentnego przekroczenia norm prawnych w zakresie zanieczyszczenia wód powierzchniowych chlorkami oraz powietrzna w zakresie średniorocznej zawartości siarkowodoru. Nie uwzględniono także zagrożeń wynikających z przekroczenia norm hałasu, długotrwałego oddziaływania na organizmy ludzkie różnorodnych związków chemicznych, możliwości zaistnienia sytuacji kryzysowych z powodu transportowania ścieków niebezpiecznych wozami asenizacyjnymi oraz zagrożeń dla unikatowych form flory i fauny, występujących w pobliży cieku wodnego, do którego wlewane będą tzw. ścieki oczyszczone, ścieki, zawierające m.in. ponad 7 ton chlorków dziennie oraz metale ciężkie, charakterystyczne dla ścieków rybnych. Zagrożenia te wynikają wprost z raportu o oddziaływaniu na środowisko, przygotowanego na rzecz inwestora, a stanowiącego podstawę wydania decyzji administracyjnych.
Planowany teren inwestycji nie był objęty planem zagospodarowania przestrzennego, ale chroniło go studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Konopiska, według którego teren inwestycji nie był przeznaczony do infrastruktury technicznej, a podlegał ochronie przed ekspansją gospodarczą i urbanistyczną, w tym m.in. poprzez występowanie na tym terenie fragmentów Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych (ESOCH).
Istnieje realne zagrożenie, że w przypadku powstania inwestycji miejscowość Hutki i część Rększowic zostaną wyludnione. Mieszkańcy mają świadomość występujących zagrożeń, zdają też sobie sprawę z drastycznego spadku wartości ich nieruchomości, są zdeterminowani, aby walczyć o środowisko i o swoje zdrowie.
Podczas zgromadzenia chcemy przekazać Państwu swoje obawy i podzielić się nadziejami. Chcemy wiedzieć też, czy w naszej walce o środowisko uzyskamy wsparcie lokalnych władz i instytucji.” – czytamy w liście przesłanym do redakcji.

GAW

Podziel się:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *