Miasto proponuje konsultacje w sprawie pl. Biegańskiego w Częstochowie


Na pl. Biegańskiego stanęły  wielkoformatowe plansze prezentujące dwa warianty zmian jego wyglądu i charakteru. Projekty  przygotowała Grupa Verso. To rozszerzenie dyskusji na temat przyszłości placu. Miasto chce też pozyskać fundusze unijne na odmianę placu, wybudowanego zresztą za pieniądze unijne, wówczas z jakimkolwiek zakazem zmian architektonicznych. Teraz skończył się okres trwałości projektu unijnego, co oznacza możliwość ingerowania w sam plac. Pojawia się możliwość skorzystania z nowych środków unijnych na ten cel, a więc i konieczność odpowiednio wczesnego przygotowania się do ich wydatkowania.

– Prezentujemy dwie wersje, jedną ,,postępową”, odważną i drugą bardziej klasyczną. Zobaczymy, która przypadnie mieszkankom i mieszkańcom bardziej do gustu. Będą oni mogli do 2 września podziwiać obie wersje na planszach. Będzie też możliwy wirtualny spacer – poprzez gogle VR  zajrzymy na plac w obu wersjach, po to, by w ramach konsultacji społecznych między 3 a 16 września w ankiecie internetowej zdecydować, który wariant jest lepszy i bardziej przyjazny – mówi Krzysztof Matyjaszczyk.

Prezydent zaprasza i zachęca do wyrobienia sobie zdania na temat modernizacji placu: –  Dla nas jest ważne, by przyspieszyć pracę nad tym projektem, przedyskutować go na wszelkie sposoby, żeby być gotowymi na składanie wniosków o fundusze europejskie. Już niedługo będą ruszać programy unijne, a my musimy być na ten ,,pociąg z pieniędzmi” jak najlepiej przygotowani.

Przypomnijmy, że do pierwszych dyskusji o możliwych zmianach zagospodarowania placu Biegańskiego Miasto zaprosiło w ubiegłym roku. 22 marca 2023 r. informowało o rozpoczęciu prac koncepcyjnych nad zmianami, a jednocześnie zwracało się do mieszkanek i mieszkańców z prośbą o sugestie w tej sprawie – tak, aby mogła powstać tam przestrzeń spełniająca ich oczekiwania.

Zmiany na placu Biegańskiego mają wprowadzić w jego przestrzeń więcej zieleni i zmienić betonową płytę w bardziej przyjazną mieszkańcom. Jednak celem metamorfozy jest zaakcentowanie reprezentacyjnego charakteru placu oraz jego uniwersalność – ma on łączyć funkcję lokalizacji uroczystych wydarzeń z funkcją rozrywkową. Intencją jest stworzenie chętniej i częściej odwiedzanego miejsca spotkań, ale i przestrzeni, która mogłaby być pokazywana z dumą gościom miasta. Ciekawe, którą wersję wybiorą częstochowianie?

Podziel się:

1 komentarz

  • W sprawie pierwszej propozycji wypowiedziałam się negatywnie
    Projekt ma być w ramach Zielona Częstochowa, to niech będzie zielona. Zmagamy się z coraz większymi upałami, brakiem gromadzenia przez ziemię wody. To drzewa, krzewy, trawy, kwiaty jedynie mogą nam pomóc. Można pięknie zaprojektować z wykorzystaniem zieleni ten plac, by mógł cieszyć pięknem i służyć naszym mieszkańcom o każdej porze roku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *