Matka Boska Częstochowska na dawnych pocztówkach


Spotkanie z autorem albumu Zbigniewem Biernackim

 

 

Około 40 osób w piątek, 29 listopada br. po południu zgromadziło w siedzibie Muzeum Częstochowskiego w Ratuszu spotkanie związane z wydanym rok temu albumem „Matka Boska Częstochowska jako symbol patriotyzmu na dawnych pocztówkach, widokówkach i zdjęciach” autorstwa Zbigniewa Biernackiego, znanego częstochowskiego antykwariusza.

Dyrektor instytucji Katarzyna Ozimek witając przybyłych szczególne słowa podziękowania skierowała do gościa za współpracę i użyczanie swoich zbiorów w tworzeniu historycznych ekspozycji. Prowadzący spotkanie dziennikarz Jarosław Kapsa podkreślił wartość osoby prelegenta w życiu Częstochowy. – Pana Biernackiego uważam za fenomen naszego miasta. Niezauważalny, bo zazwyczaj dostrzega się władzę, dostojników, a nie tych, którzy tworzą fundament istnienia, fundament kultury miejskiej. Prowadzony przez niego antykwariat jest czymś więcej niż tylko i wyłącznie punktem sprzedaży i skupu książek. Jest prawdziwą instytucją kulturalną przygarniającą ludzi zainteresowanych historią, miastem i przyrodą – stwierdził. Przypomniał jednocześnie, że 11 listopada br. Zbigniew Biernacki został uhonorowany przez prezydenta Częstochowy statuetką „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”.

Autor publikacji podziękował za przybycie ojcu Eustachemu Rakoczemu, paulinowi z Jasnej Góry oraz wręczył dyrektor Ozimek i Kajetanowi Marcinkowiczowi reprodukcje ikon przedstawiające wizerunek św. Mikołaja. Opowiedział o swoim ostatnim dziele, zwracając uwagę na ciekawostki, jak dwustronnie ilustrowana obwoluta czy zdjęcie Jasnej Góry wykonane 4 września 1939 roku przez niemieckiego pilota samolotu.

Zbigniew Biernacki podkreślił, że Jasna Góra była w jego życiu obecna od samego początku. – Moja babcia od strony ojca organizowała pielgrzymki, pomagała jej w tym znajomość języka rosyjskiego, jako że przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości rodzina mieszkała na terenie zaboru rosyjskiego. Była córką szlachcica, który brał udział w powstaniu styczniowym, zatem patriotyzm w naszym domu był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Umiała pisać, toteż często uczestnicy pielgrzymek prosili ją o napisanie krótkiego tekstu na pocztówce wysyłanej z Jasnej Góry do bliskich. Jedna z nich znalazła się w moim posiadaniu i stała się „zaczynem” późniejszej kolekcji – wspominał.

Ciekawy głos w dyskusji zabrał o. Rakoczy. Wyraził swoje oburzenie, że poświęcony nie tak dawno sztandar Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie nie zawierał wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, a to przecież w tym mieście król Jan Kazimierz II Waza w 1656 r. ogłosił Ją Królową Korony Polskiej. Wspomniał też, że osobiście na Jasnej Górze ukrywał w latach komunizmu jedyną istniejącą wówczas tablicę pamiątkową obrony Lwowa w roku 1918, która poświęcona została przez prymasa Wyszyńskiego.

Zbigniew Biernacki urodził się we wrześniu 1945 roku w Czarncy pod Włoszczową, od wczesnej młodości mieszka w Częstochowie, tutaj chodził do szkół. Od roku 1989 prowadzi Antykwariat „Niezależna”, mieszczący się przy ul. Kopernika. Historią nasiąkał od czasów młodości, kiedy słuchał opowieści uczestnika wojny rosyjsko-japońskiej z 1905 roku oraz wspomnień weterana spod Monte Cassino. Jest pasjonatem dziejów, w szczególności Częstochowy oraz powstania styczniowego, a także kolekcjonerem dawnych widokówek, znaczków, guzików i ksiąg. A przede wszystkim jest autorem pięciu już książek z zakresu historii miasta, w planie ma napisanie kolejnej, dotyczącej Jasnej Góry.

MACIEJ ŚWIERZY

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *