Nauka o drzewach to dla częstochowskiego LOP bardzo ważna dziedzina, choćby ze względu na pamięć dla wybitnego naukowca, śp. prof. Janusza Hereźniaka, który swoją pasję z zapałem upowszechniał w szkołach, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Z tego zamiłowania zrodził się wartościowy konkurs „Znam drzewa i krzewy”, obecnie kontynuowany pod imieniem dydaktyka.
Kontynuując tradycję dendrologiczną LOP organizuje zajęcia edukacyjne dla nauczycieli z zakresu tej wiedzy. Niedawno w Miejskim Przedszkolu nr 42 w Częstochowie odbyły się warsztaty dla opiekunów Kół LOP. Zorganizowały je Ewa Wysocka, Ewa Stolczyk oraz Izabela Jegier-Sroka, a poprowadziła dr Barbara Majchrzak, adiunkt w Katedrze Biochemii, Biotechnologii i Ekotoksykologii na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Zajęcia składały się z części teoretycznej i terenowej.
Trzeba dodać, że prof. Janusz Hereźniak podkreślał wyjątkowość drzewostanu Częstochowy i regionu, jego urozmaicenie rodzajowe i gatunkowe. Za przykład może posłużyć park podjasnogórski, gdzie rosną ponad wiekowe drzewa, uznane za pomniki przyrody.
UG
Fot. LOP
Warsztaty poprowadziła dr Barbara Majchrzak z UJD.
- Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.