LIST DO ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” / Mieszkańcy Koniecpola mają inne zdanie w sprawie budowy centrum przesiadkowego


Naszym zdaniem planowany węzeł przesiadkowy w Koniecpolu powinien znajdować się w pobliżu dworca PKP przy ulicy Kolejowej.

Droga redakcjo „Gazety Częstochowskiej”,

pragniemy się zwrócić do Was z prośbą o zajęcie się tematem budowy Centrum Przesiadkowego w Koniecpolu (woj. śląskie, powiat częstochowski). Koniecpol położony jest przy linii kolejowej Nr 61 Częstochowa – Kielce, a także przy linii Koniecpol – Kozłów. W pobliżu Koniecpola w miejscowości Żelisławice, już na terenie woj. świętokrzyskiego znajduje się zjazd w kierunku CMK. Te wszystkie okoliczności powodują, że Koniecpol jest ważną stacją węzłową. Przez nasze miasto przejeżdża kilkadziesiąt pociągów na dobę, nie wszystkie zatrzymują się w Koniecpolu. Obecnie posiadamy połączenie ze Świnoujściem, Szczecinem, Wrocławiem, Lublinem, Krakowem czy Łodzią. Od niedawna także pociągi spółki POLREGIO jadące w kierunku Kielc zatrzymują się na stacji Włoszczowa Północ, co powoduje, że nasi mieszkańcy mogą korzystać z krajowych połączeń kolejowych realizowanych z tamtejszego dworca.

Wymienione powyżej okoliczności powodują że obecnie miasto i gmina Koniecpol posiada dogodne połączenia kolejowe niemal ze wszystkimi większymi miastami w Polsce. Fakt ten niesie za sobą konieczność powstania Centrum Przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia. W ubiegłym roku w pobliżu centrum Koniecpola powstał nowy przystanek kolejowy pod nazwą: „Koniecpol Centrum”. W związku z tym władze Koniecpola podjęły decyzje o budowie Centrum przesiadkowego w jego pobliżu. Zdaniem mieszkańców lokalizacja węzła przesiadkowego w tym miejscu jest chybiona. Centrum przesiadkowe w założeniu powinno integrować w jednym miejscu wszystkie możliwe środki transportu, tak aby bez problemu w jednym miejscu można było przesiąść się na: pociąg, autobus czy bus.

Na przystanku Koniecpol Centrum zatrzymują się pociągi osobowe spółki POLREGIO w relacji: Częstochowa – Kielce. Nie będą zatrzymywały się pociągi spółki PKP Intercity z uwagi na zbyt krótkie perony do obsługi ruchu tych pociągów. Drugi argument to fakt, iż na przystanku Koniecpol Centrum nie ma obecnie żadnej infrastruktury do odprawy podróżnych.

Naszym zdaniem planowany węzeł przesiadkowy w Koniecpolu powinien znajdować się w pobliżu dworca PKP przy ulicy Kolejowej. Dlaczego właśnie tam? Po pierwsze perony dworca przy ulicy Kolejowej są dostosowane do obsługi pociągów PKP Intercity i pociągi tej spółki będą zatrzymywać się na tym właśnie dworcu, a nie na przystanku Koniecpol Centrum. Druga sprawa na dworcu przy Kolejowej znajduje się zabytkowy ponadstuletni budynek stacyjny, który po odpowiedniej adaptacji mógłby się stać wizytówką gminy. Stanowiłby także niezbędną infrastrukturę to odprawy pasażerów. Dworzec kilka lat temu przeszedł remont, znajdują się na nim poczekalnie. Fakt że trzeba zastosować kilka poprawek, aby udogodnić pasażerom oczekiwanie na podróż min: zainstalowanie ogrzewania, klimatyzacji, budowa toalet. Mając zabytkowy budynek stacyjny można mu powierzyć wiele funkcji, które uatrakcyjnią oczekiwanie na pociąg czy autobus. Na dworcu są niewykorzystane, stojące puste pomieszczenia. Można by uruchomić czytelnie, lub filie biblioteki, także z dostępem do internetu, inny pomysł to niewielka klubo-kawiarnia lub salonik prasowy. Można zainstalować w budynku automaty biletowe na bilety kolejowych spółek. Pomysłów jest wiele, w każdym razie budynek jest i nie trzeba budować nic nowego. Po trzecie dworzec Koniecpol Główny zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch największych dzielnic Koniecpola: dzielnicy „Słowik” oraz Osiedla robotniczego. Po wojnie nieopodal dworca wybudowano dużą fabrykę płyt pilśniowych, przez teren zakładu szła kładka łącząca Osiedle z fabryką oraz z dworcem. Kładkę rozebrano w latach 70-tych i od tego czasu jest problem z dostępem do dworca dla mieszkańców Osiedla. Nasz pomysł na rozwiązanie tego problemu to budowa kładki na wzór tej, jaka istnieje na samym dworcu PKP, która łączyłaby ulice Różaną z Kolejową. Kładka ta ułatwi dostęp do dworca dla mieszkańców Osiedla i zwiększy potok podróżnych korzystających z dworca.

Władze Koniecpola przez lata twierdziły, że nic nie można zrobić, gdyż teren po byłych KZPP jest zajęty przez komornika. Obecnie teren ten ma prywatnego właściciela i z nim można podjąć rozmowy o budowie ewentualnej kładki, która ułatwiłaby życie mieszkańcom. Inne rozwiązanie to dostosowanie funkcjonującej w Koniecpolu wewnątrz gminnej komunikacji do potrzeb pasażerów korzystających z dworca kolejowego. Obecnie jedna z linii dojeżdża na dworzec PKP przy ulicy Kolejowej. Naszym zdaniem jest to niewystarczające. Powinna zostać stworzona specjalna linia busów tzw „Dworcówka” na wzór tej ,która przed laty działała na terenie Włoszczowy. Linia ta naszym zdaniem powinna integrować Osiedle Robotnicze, dzielnice Słowik oraz Rynek z dworcem przy Kolejowej. Bus powinien zabierać pasażerów z wymienionych przez nas lokalizacji zawozić ich na dworzec PKP następnie odczekać do momentu przyjazdu pociągu i zabierać podróżnych, którzy tym pociągiem przyjechali do Koniecpola. Obecnie takiego rozwiązania nie ma i bus jadący na Kolejową jedzie bo jedzie, jego rozkład jazdy w żaden sposób nie jest powiązany z rozkładem jazdy PKP. Należy też zaznaczyć i rozkład dworcówki powinien być zintegrowany z innym busami jeżdżącymi po naszej gminie tak aby mieszkańcy ościennych do Koniecpola miejscowości mogli skorzystać z dobrodziejstw kolei w naszym mieście.

Przedstawiając, krótki zarys problemu proszę redakcję „Gazety Częstochowskiej” o zajęcie się nim i pomoc mieszkańcom Koniecpola w jego rozwiązaniu. Z wyrazami szacunku : Mieszkańcy Koniecpola.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *