LIPCOWE PIELGRZYMKI


Według zgłoszeń przesłanych do Urzędu Miasta – w sumie 42 zorganizowane grupy pielgrzymów wejdą w lipcu do Częstochowy i na Jasna Górę. Łącznie ma w ich przyjść lub przyjechać np. na rowerze czy rolkach blisko 10,7 tys. osób. Ta statystyka obejmuje tylko zgłoszone pielgrzymki piesze, rowerowe, grupy rolkarzy i biegaczy, które wymagają zabezpieczenia w czasie przejścia lub przejazdu przez miasto.

Największej liczby pielgrzymów możemy spodziewać się 15 lipca – wtedy do miasta wejdzie najliczniejsza grupa Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę licząca ok. 2 tysiące osób, zorganizowana przez Kurię Metropolitarną w Poznaniu. Drugą liczną pielgrzymką będzie Przemyska Piesza Pielgrzymka. Przyjdzie w niej około 1300 osób. Sporo pątników możemy spodziewać się też 31 lipca, kiedy do miasta przybędzie góralska grupa ok. 1100 osób z Czerwiennego-Bachledówki.

Ponadto w lipcu do Częstochowy na Jasną Górę dotrą pielgrzymi m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Kamienia Pomorskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Wschowej, Rozprzy, Kamieńska, Ostrowa Wielkopolskiego, Krakowa, Bydgoszczy, Bierunia, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Wadowic. Sporo grup przyjdzie z Jury i Śląska. Będą też goście z czeskiego Cieszyna i Ostrawy.

Oprócz tradycyjnych, pieszych pielgrzymek do Częstochowy przyjadą także pątnicy na rolkach czy rowerach. Na 2 lipca swój przyjazd zapowiedziała Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska licząca ok. 100 osób, dwa dni później możemy się spodziewać Gdańskiej Pielgrzymki Rowerowej, w której zaplanowano przyjazd ok. 160 cyklistów. 7 lipca do Częstochowy dotrą na Jasną Górę Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskieji Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa, w której jedzie w sumie ok. 470 osób. Później – 10 i 21 lipca – dojadą też do Częstochowy rowerowe grupy z Opola-Chmielowic i Sandomierza. 25 lipca na Jasną Górę dobiegnie pielgrzymka biegowa z Bytowa.

Pielgrzymki piesze będą korzystać z wybranych, wyznaczonych przez miasto dróg, które zabezpieczy policja oraz miejskie służby. Częstochowę jak co roku odwiedzą również pielgrzymi przyjeżdżający autokarami, koleją i prywatnymi samochodami. Tu więcej danych posiada Jasna Góra – wymóg zgłaszania pielgrzymki do Urzędu Miasta dotyczy tylko grup, którym trzeba zorganizować przejście przez miasto. Oprócz tego służby miejskie wspierają też planowo wszystkie duże zgromadzenia pielgrzymów pod Jasną Górą, wymagające medycznego i komunalnego zabezpieczenia.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *