Letnie ABC pupila


Zwierzęta również źle znoszą gorące dni. O podstawowych zasadach, które pozwolą przetrwać czworonogom upalną porę roku, rozmawiamy z Ewą Balsam, Oddział TOZ w Częstochowie.

Jak w okresie letnim odpowiednio zadbać o zwierzęta?
– Okres letni to ciężki czas dla naszych pupili, ponieważ muszą sobie radzić z ogromnymi upałami. Wysokie temperatury są dla nich bardzo uciążliwe, ze względu na gęstą sierść i ograniczone możliwości oddawania nadmiaru ciepła.
Należy pamiętać, że bardzo ważny jest stały dostęp do miski z wodą, buda w zacienionym miejscu i spacery w skróconym wymiarze czasowym, choć o tych samych porach co zwykle, aby nie zaburzyć cyklu biologicznego ich organizmu. Dla ras szczególnie groźnych zalecany jest w tym czasie kaganiec fizjologiczny, który w najmniejszym stopniu ogranicza swobodne oddychanie i ziajanie.
Nie możemy także zapominać o bezdomnych zwierzętach, które potrzebują naszej pomocy, szczególnie w upalne dni. Wystawienie miski z wodą, np. w okolicy śmietnika, może przynieść ulgę niejednemu z nich.

Co grozi czworonogom przebywającym zbyt długo w wysokich temperaturach?
– Psy posiadają gruczoły potowe tylko na poduszkach łap, co nie wystarcza do schłodzenia organizmu w takich warunkach. Zwierzak staje się wtedy niespokojny, rozdrażniony i dyszy. Pozostawienie go na dłuższy czas w pełnym słońcu na balkonie lub w dusznym samochodzie, może doprowadzić do udaru cieplnego, a w konsekwencji do jego śmierci.

W jaki sposób możemy schłodzić zwierzęta w upalny dzień?
– W czasie upałów zwierzęta stają się mniej aktywne, wykazują spadek apetytu, przestawiają się na tryb wieczorno-nocny, czekając aż zrobi się chłodniej. Podczas dnia, kiedy temperatury są najwyższe, możemy im robić zimne okłady z mokrych ręczników, czy schładzać poprzez moczenie brzucha i karku. Musimy pamiętać, aby unikać kąpieli w zimnej wodzie, gdyż w ten sposób tylko przeziębimy naszego pupila.

O czym powinniśmy pamiętać planując podróż z pupilem?
– Jeżeli planujemy podróż samochodem, powinniśmy robić częste przystanki, wyprowadzać go i zapewnić mu dostęp do wody. Nie jest wskazane otwieranie okien i umożliwianie wystawiania głowy na zewnątrz, gdyż może to powodować choroby uszu lub rany oczu.
Okres letni to nie tylko udary słoneczne, ale również narażenie na wiele innych chorób. Należy pamiętać o szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym i zaraźliwym, jak również o profilaktyce przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym, które są powodem wielu schorzeń zagrażających zarówno życiu psa, jak i właściciela.
Nie zapomnijmy zaopatrzyć się w specjalną apteczkę, która powinna zawierać: środki przeciwkleszczowe i przeciwpchelne, nożyczki, środki dezynfekcyjne i do przemywania, krem przeciwzapalny oraz przeciwświądowy, szampon hipoalergiczny, a także środki opatrunkowe.

Rozmawiała

Justyna Derda

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *