Ku czci bohaterom


Wystawa numizmatów w Aleksandrii

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Aleksandrii otwarto ekspozycję numizmatyczną, upamiętniającą lata okupacji hitlerowskiej. Wystawę, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Arecheologiczno-Numizmatyczne, można oglądać do końca września.
Gdy we wrześniu 1939 roku pierwsze bomby spadły na Wieluń, a pancernik Schleswig-Holstein zaatakował placówkę wojskową na Westerplatte, zaczął się najtrudniejszy okres w dziejach naszego państwa. Pomimo braku zdecydowanych działań ze strony naszych zagranicznych sojuszników, pierwsze bitwy stoczone z hitlerowcami udowodniły, że Polacy bronią się do ostatniej kropli krwi. Nie poddaliśmy się nawet wtedy, gdy wojska ZSRR, pod pretekstem ochrony ludności białoruskiej i ukraińskiej, przekroczyły polską granicę. Częstochowa, przemianowana na Tschenstohau, została włączona do Generalnego Gubernatorstwa – rozpoczęła się okupacja. Mimo utraty państwowości Polacy jednoczyli się w walce z hitlerowcami. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie.
– Pamięć o tamtych latach jest nadal żywa, zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Ważne jest jednak, aby te wydarzenia znane były także młodzieży. Temu celowi ma służyć nasza wystawa. Jest ona jednocześnie hołdem dla wszystkich Polaków, którzy polegli we wrześniowych bojach i na frontach europejskich, zmarli w obozach, na zesłaniu, zginęli w Powstaniu Warszawskim, a także dla tych, którzy przeżyli walcząc o niepodległość – powiedział Tadeusz Sączek, organizator ekspozycji, prezes Stowarzyszenia Archeologiczno-Numizmatycznego.
Wystawa obejmuje prasę z września 1939 r. i kolejnych lat wojny, zarządzenia władz niemieckich, odezwę dowództwa wojsk ZSRR do polskich żołnierzy, by poddawali się Armii Czerwonej. Zobaczyć można także odznaczenia, pamiątkowe medale z sylwetkami dowódców, fragmentami pól bitewnych, fotografie, walory filatelistyczne oraz monety polskie przedstawiające sceny bitewne, a także banknoty z okolicznościowymi nadrukami. Z uwagi na 60. rocznicę Powstania Warszawskiego pamiątki dotyczące tego wydarzenia przedstawione zostały w osobnej gablocie.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów członków Stowarzyszenia Archeologiczno-Numizmatycznego.

ŁUKASZ SOŚNIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *