Ks. Andrzej Przybylski, proboszcz z Zawiercia – biskupem pomocniczym w Częstochowie


Proboszcz z Zawiercia, duszpasterz młodzieży, były rektor seminarium duchownego i redaktor „Niedzieli” ks. Andrzej Przybylski został biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka przekazał w południe 20 maja br. Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Ojciec Święty Franciszek mianował 20 maja br. ks. prał. Andrzeja Przybylskiego biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Orte. Biskup nominat ma 52 lata, przez ostatnie dwa lata był proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Jak sam podkreśla, w swojej przyszłej posłudze chciałby przede wszystkim zwrócić uwagę na duchowe ożywienie parafii.
– Choć pochodzę z diecezji Łowickiej, całe swoje kapłaństwo ofiarowałem Częstochowie i Jasnej Górze. W swoim życiu po prostu doświadczyłem tego, że Matka Boża jest najbezpieczniejszą i najpewniejszą drogą do Jezusa – powiedział ks. Andrzej Przybylski w wypowiedzi dla Biura Prasowego KEP.
Biskup nominat przez cały czas swojego kapłaństwa czynnie związany był z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w którym pracował jako redaktor i gdzie publikował wiele tekstów. Jako jeden z pierwszych kapłanów w Polsce prowadził swój kapłański blog. Jest obecny również na Facebooku. Znany jest też jako autor książek takich jak: „Wspólnota wiary i działania”, „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”, „Gadu-gadu z księdzem”. Ma trójkę rodzeństwa – dwie siostry i brata. Lubi książki Tomasza Mertona. Pasjonuje się też teologią Josefa Ratzingera – Benedykta XVI. Z czasów duszpasterstwa akademickiego zostało mu upodobanie do górskich wędrówek i wspomnienia o spływach kajakowych ze studentami.
Sakra nowego biskupa pomocniczego planowana jest 24 czerwca o godz. 11.00 w archikatedrze częstochowskiej. Jego dewizą biskupią będą słowa „In Christo” z Listów św. Pawła.
Biskup nominat Andrzej Przybylski urodził się 26 listopada 1964 roku w Łowiczu. Dzieciństwo spędził w Walewicach, w parafii Nawiedzenia NMP w Bielawach (diec. łowicka). Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi. Po maturze studiował pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Po uzyskaniu tytułu magistra pedagogiki wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Krakowie. Studia teologiczne zakończył już w nowym gmachu seminaryjnym w Częstochowie. Wyświęcony na kapłana 30 maja 1993 roku przez Ks. Abpa Stanisława Nowaka, w katedrze częstochowskiej. Jako neoprezbiter pracował przez rok w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie. Po roku został mianowany osobistym sekretarzem i kapelanem metropolity częstochowskiego abpa Stanisława Nowaka. W tym czasie pełnił dodatkowo funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i asystenta diecezjalnego KSM. W 1998 r. został mianowany diecezjalnym duszpasterzem akademickim. W czasie swojej dziesięcioletniej pracy wśród studentów przyczynił się do budowy nowego ośrodka akademickiego dla studentów w Częstochowie i stworzenia Personalnej Parafii Akademickiej pw. św. Ireneusza, której został pierwszym proboszczem. W 2005 roku, na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu obronił pracę doktorską na temat: „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”. Promotorem doktoratu był ks. prof. Jerzy Bagrowicz. Przez dwa lata był adiunktem w Instytucie Pedagogiki Akademii Jana Długosza w Częstochowie, podejmując również wykłady w Seminarium Częstochowskim i Instytucie Teologicznym. Uczestniczył wraz z młodzieżą w wielu Światowych Dniach Młodzieży. W 2008 roku został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie. Po siedmiu latach pracy na stanowisku rektora przeszedł do pracy duszpasterskiej, zostając, w 2015 r., proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Przez cały czas swojego kapłaństwa czynnie związany był z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w której pracował jako jej redaktor i gdzie publikował wiele tekstów. Jako jeden z pierwszych kapłanów w Polsce prowadził swój kapłański blog. Jest autorem kilku książek m.in. „Wspólnota wiary i działania”, „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”, „Gadu-gadu z księdzem”. Ma trójkę rodzeństwa – dwie siostry i brata. Lubi literaturę z zakresu duchowości, a szczególnie książki Tomasza Mertona. Pasjonuje się teologią Josefa Ratzingera Benedykta XVI. Z czasów duszpasterstwa akademickiego zostało mu upodobanie do górskich wędrówek i wspomnienia o wielu spływach kajakowych ze studentami.
BP KEP

KOMUNIKAT NUNCJATURY APOSTOLSKIEJ

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *