Krewniacy w Częstochowie


W ramach ogólnopolskiej trasy ambulansu do poboru krwi im. Jana Pawła II, 26 sierpnia na placu Biegańskiego stanęła mobilna stacja krwiodawstwa. Uczestnicy kampanii zachęcali częstochowian do oddawania krwi i wyrabiania Karty Krewniaka.

Krew to najcenniejszy lek. Nie można kupić jej w aptece, jest bezcenna. Przetaczana po urazach, a także w przypadku wielu zachorowań, codziennie ratuje ludzkie życie. Wciąż jednak jej brakuje. Akcja Krewniacy, czyli Europejska Fundacja Honorowych Dawców Krwi organizują akcje zachęcające do oddawania krwi na terenie całej Polski. Działacze fundacji uświadamiają społeczeństwu jak cenny dar mogą ofiarować innym. Coś, co dla nas nie jest niczym nadzwyczajnym, może komuś uratować życie.

Kto może krew oddać?

– Zainteresowanie całą akcją jest bardzo duże. W ciągu trzech pierwszych godzin krew oddało ponad 40 osób – mówi Grzegorz Dobrakowski, organizator akcji Krewniacy w Częstochowie. Chętni zaczynają od wypełnienia kwestionariusza, następnie są badani przez lekarzy, którzy dodatkowo przeprowadzają wywiad z ochotnikiem. Zakwalifikowany dawca oddaje krew do sterylnego pojemnika. Jednak nie każdy może krew oddać. Jest wiele przeciwwskazań jak choćby choroby krwi, układu krążenia, choroby zakaźne, przejście w minionym czasie zabiegu chirurgicznego, zażywanie niektórych leków, itd. Kryteria są bardzo surowe, ale też muszą takie być.

Karta Krewniaka

Od lipca b.r. fundacja promuje Kartę Krewniaka. Może ją wyrobić każdy, nie tylko honorowy dawca. Na karcie wpisana jest grupa krwi jej posiadacza. Jest to jakby drugi dokument naszej tożsamości, swoiste uzupełnienie dowodu osobistego. Dlaczego warto ją wyrobić? Ponieważ każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie potrzebował natychmiastowej transfuzji krwi. Karta Krewniaka, jako że jest dokumentem w pełni wiarygodnym dla służb medycznych, pozwala skrócić czas oczekiwania na transfuzję o ok. 30 minut, bo tyle potrzeba na ustalenie grupy krwi człowieka. W Częstochowie dokument można wyrabiać w sześciu punktach pobrań (m. in. przy ul. Mickiewicza 12 i al. Wolności14). Całkowity koszt to 75 złotych. Karta jest trwała i zachowuje ważność przez całe życie.

Bać się czy nie?

W dzisiejszych czasach oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Wykorzystuje się w tym celu jednorazowe narzędzia, pobieranie odbywa się w sterylnych pomieszczeniach, a oddana krew zanim trafi do biorcy jest jeszcze raz szczegółowo badana. Oddawanie krwi jest bezbolesne, a organizm w kilka godzin uzupełnia jej oddaną ilość.
Warto zostać dawcą krwi. Czasem tak niewiele wystarczy zrobić, żeby podarować komuś życie na nowo.

.

ALEKSANDRA GRADOŃ

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *