8 lutego 2025 roku w Filharmonii Częstochowskiej wystąpi światowej sławy muzyk ARTur Moon. Przedstawiamy rozmowę z Artystą.
W jakim wieku zacząłeś grę na fortepianie? Jakie masz doświadczenie jako pianista?
W wieku czterech lat zagrałem pierwszą kolędę grając przy rodzinnym stole. Mój warsztat pianistyczny doskonaliłem u kierownika Katedry Fortepianu w Akademii Muzycznej, prof. Waldemara Wojtala, umiejętności zostały potwierdzone pierwszymi miejscami na międzynarodowych konkursach muzyki klasycznej i jazzowej, ukończyłem szkołę muzyczną rok wcześniej. Wykonałem koncerty w ponad piętnastu krajach na trzech kontynentach, między innymi w USA, ZEA, Azji, Europie.
Co to jest Koncert w Ciemności©?
– To koncert, dzięki któremu możemy odebrać muzykę w zupełnie inny sposób. Odcinając jeden zmysł pozwalamy wyostrzać inne.
Czym różni się Koncert w Ciemności© od innych Twoich koncertów?
– Różni się przede wszystkim sposobem przeżycia koncertu. Koncert ten przeżywamy w środku siebie, a nie na zewnątrz i nie poszukujemy wrażeń dookoła siebie.
Czy ciemność w Koncercie w Ciemności oznacza negatywne, mroczne doświadczenia?
– Ciemność powoduje w nas różne, często ekstremalne odczucia. Jedni odczują strach, drudzy popłyną w swoją głęboką medytację. W Koncercie w Ciemności© i przeżywamy różne, czasami skrajne emocje. Jest to ciekawe przeżycie.
Jaki typ muzyki prezentujesz podczas Koncert w Ciemności©?
– Podczas Koncertu w Ciemności© możemy usłyszeć muzykę z pograniczu neo-klasyki, free-jazzu, muzyki klasycznej, chillout’owej, new-age, filmowej.
Czy Koncert w Ciemności© jest zawsze taki sam?
– Koncert w Ciemności to widowisko bazujące na emocjach i improwizacji muzycznej, nigdy nie będzie on identyczny.
Co daje słuchanie muzyki w ciemności?
Większe skupienie w teraźniejszości, wyciszenie, skupienie się w sobie. Aktywizuje się korą słuchowa – część mózgu odpowiedzialnej za słuch, oraz pobudzane są inne części mózgu, które odpowiedzialne są za aktywowanie wyobraźni.
Czy jesteś pionierem Koncert w Ciemności©?
– Jestem artystą niekonwencjonalnym, dlatego postanowiłem promować taki typ koncertu na całym świecie. Widzę wiele osób już propagujących koncerty w Ciemności Polsce. Mogę śmiało powiedzieć, że jestem utożsamiany z Koncert w Ciemności© i kojarzony, stałem się liderem tego kierunku w Polsce.
Ile Koncertów w Ciemności© wykonałeś już w swoim życiu?
– Bardzo dużo. Gdy byłem młody grałem przy zgaszonym świetle przyjaciołom. Potem zagrałem pierwsze Koncerty w Ciemności© w Warszawie w 2018 roku. Idea szybko zainteresowała media i zostałem zaproszony do wykonania widowiska w wielu innych miastach w Polsce i zagranicą.
– Koncert w Ciemności przez swoją unikalność zbiera wielu słuchaczy. W historii tych koncertów pamiętam wypełnione sale koncertowe, od kilkudziesięciu do kilkuset osób.
Czy Ciemność pomaga tworzyć artystom?
– Pora wieczorna sprzyja artystom ku otrzymaniu weny twórczej, zwiększa się kreatywność. Porą wieczorną sam gasiłem światła i przy blasku księżyca zawsze uwielbiałem tworzyć.
Po co to robisz? Co chcesz tym przekazać?
– Chciałbym, aby słuchacze przeżyli niezwykłą podróż w głąb siebie, żeby koncentrowali się na wnętrzu i głębi. Przeżywając podróż w głąb siebie doświadczamy niezwykłych przeżyć i potrafimy oderwać się od monotonii dnia codziennego. To ideologia mojej twórczości, a Koncert w Ciemności© wzmacnia ten efekt.
REDAKCJA
fot. Marin Lieder