16 marca, w niedzielę, o godzinie 18.00 w Filharmonii Częstochowskiej, teatr „Mapa Wrażeń” wystawi sztukę pt. „Miłość z dostawą do domu”, w reżyserii Gizelii Bortel i Olafa Olszewskiego, z udziałem Anny Korcz, Gizelli Bortel, Wojciech Błacha, oraz Zdzisława Wardejna.
16 marca, w niedzielę, o godzinie 18.00 w Filharmonii Częstochowskiej, teatr „Mapa Wrażeń” wystawi sztukę pt. „Miłość z dostawą do domu”, w reżyserii Gizelii Bortel i Olafa Olszewskiego, z udziałem Anny Korcz, Gizelli Bortel, Wojciech Błacha, oraz Zdzisława Wardejna.
Czy miłość jest do kupienia? Ile może kosztować? Trzysta złotych za godzinę? Tysiąc dwieście złotych za noc? I czy to naprawdę jest miłość? Niemożliwe. A jednak…
Czasami jedno przypadkowe spotkanie może zmienić całe nasze życie. Kiedy zmęczony życiem antykwariusz zaprasza do domu „dziewczynę na telefon”, nie wie, że jego życie właśnie gwałtownie przyspieszyło.
Wartka akcja, inteligentny humor, prawdziwe wzruszenia, doborowa obsada. Magia teatru, która przeniesie nas w różne światy. Te, które znamy i te, do których boimy się zajrzeć.
Bilety są do nabycia w kasie filharmonii, na stronie www.kupbilecik.pl, a zbiorowe bezpośrednio u przedstawiciela teatru pod numerem 602 409 648.
KONKURS
Dla naszych Czytelników mamy do rozlosowania 6 biletów na spektakl. Oto pytanie konkursowe (dla dociekliwych): W jakiej polskiej telenoweli Wojciech Błach występował najczęściej”? Na odpowiedzi nadesłane na e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl czekamy do 10 marca 2014 r.
Zwycięzców poinformujemy mailowo.
OBSADA
Wojciech Błach – Adam
Aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST w Krakowie. Pod koniec studiów zdobył II nagrodę na XVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Od tej chwili regularnie występował na scenie łódzkiego Teatru Nowego. W 2009 r. otrzymał Złotą Maskę – nagrodę dla najlepszego łódzkiego aktora w sezonie. Należy do najbardziej zajętych i rozchwytywanych polskich aktorów serialowych. W swoim dorobku ma także role w filmach fabularnych. Od ponad dekady stale obecny na ekranach telewizorów.
„Czym jest miłość? Czym jest szczęście? Jak nie popełnić błędu, za który przyjdzie nam płacić nieszczęśliwym życiem? Mężczyźni i kobiety postrzegają to nieco inaczej. Wypadałoby spotkać się w pół drogi… Ten spektakl zadaje takie pytania, a czy na nie odpowiada – no cóż, nie wolno mi tego zdradzić. Tekst sztuki wciągnął mnie bez reszty i takie też szykuje się przedstawienie. Mam nadzieję, że tak jak autorzy zainspirowali mnie do przemyśleń, tak i mnie uda się wzbudzić w Państwu silne emocje w teatrze.”
Anna Korcz – Hanna
Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Warszawie. W latach 1992-99 odtwórczyni wielu ról w Teatrze Współczesnym w Warszawie. W 1992 r. obsypana nagrodami za rolę w przedstawieniu „Pelikan” Augusta Strindberga na X Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Ma na swoim koncie wiele ról w spektaklach, filmach fabularnych i produkcjach serialowych, którym zawdzięcza ogromną popularność wśród widzów.
„Nie narzekam na brak pracy. Szczerze mówiąc, mam tyle zawodowych propozycji, że grafik zajęty od rana do nocy przez wiele tygodni, nawet miesięcy naprzód. Niezmiernie się z tego cieszę, bo to ważne, kiedy jest się potrzebnym. Kiedy poproszono mnie, aby zerknąć w scenopis sztuki, usiadłam na dwie minuty, żeby go przewertować i… wsiąkłam na dwie godziny, aż zatrzymałam się na ostatniej kropce. Po prostu nie mogłam się oderwać.”
Zdzisław Wardejn – Antoni
Aktor teatralny i filmowy, absolwent wydziału aktorskiego oraz reżyserskiego warszawskiej PWST. Od debiutu teatralnego w 1961 roku non stop w zawodzie – gra, reżyseruje, dubbinguje, uczy sztuki teatru, pisze scenariusze. Występował na scenach zielonogórskich, poznańskich, krakowskich i warszawskich. Od 1993 r. członek zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie. Laureat wielu znaczących nagród za role teatralne. Jego talent i pracowitość zaowocowały imponującą listą ról teatralnych i filmowych. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego filmu i teatru.
„Ta sztuka to dobry współczesny tekst, a rola, którą mam grać, opowiada o poszukiwaniu sensu życia w sztuce i miłości. Antoni to postać tragikomiczna, dokładnie taka, jaką jestem ja sam. Cynik, który tak chce wierzyć w miłość, że aż „nie wierzy”. Myślę, że widownia znajdzie w tym przedstawieniu życie, które raz jest zabawne, a kiedy indziej wzruszające. Jeżeli dodać do tego piękne kobiety, z którymi spotkam się na scenie, i utalentowanego kolegę – jednego z najdowcipniejszych, jakich znam – oraz autorów sztuki również ze znakomitym poczuciem humoru, fakt, że biorę w tym udział, staje się oczywisty.”
Gizella Bortel – Monika
Aktorka teatralna, absolwentka PWST we Wrocławiu. Od 1998 r. aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu. Wyróżniona nagrodą za najbardziej obiecujący debiut sezonu. Stypendystka berlińskiej fundacji promującej talenty Europy Wschodniej. Występowała także w Teatrze im. W. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Montownia w Warszawie. Przez ostatnie lata widzowie mogli ją oglądać na deskach stołecznej „Syreny”. Współpracuje z Polskim Radiem, użycza głosu w dubbingu. Szerokiej publiczności znana z licznych ról epizodycznych w polskich produkcjach serialowych.
„Mam w życiu dużo szczęścia. Spotkałam miłość, która mnie nigdy nie zawiodła, choć bywała i kapryśna… jest nią teatr. W nim znajduję wszystko czego potrzebuję: ucieczkę od rzeczywistości, wzruszenia i emocje, słowa ładne i brzydkie, fizyczność i duchowość. Z roku na rok świat zewnętrzny interesuje mnie coraz bardziej. Każdego dnia ze zdumieniem stwierdzam, że nie jest on tak oczywisty jak sądziłam jeszcze dziesięć, pięć czy nawet dwa lata temu. Czym jest prawdziwa miłość? Czym jest sztuka? Czy młodość to tylko metryka? Czy starość to zawsze kres marzeń? To zdumienie obudziło we mnie chęć pisania. Jak to jest? Ludzie mogą być do siebie tak podobni, a na zawsze różni, jeśli dzieli ich płeć. Mężczyzna i kobieta, Adam i Monika, bohaterowie naszej sztuki też zadają sobie szereg pytań. Bywają śmieszni, dziwaczni, zmienni. Ale czy my w realnym życiu także nie miewamy wielu twarzy? Czemu gram Monikę? Bo chyba oszalałam. Jeszcze parę miesięcy temu wydawało mi się, że dobrze ją znam. Dziś wiem, że bardzo ciężko jest grać na scenie postać, która mówi moimi własnymi słowami. Jedno jest pewne – jeśli nie polubicie Moniki, wszystkie krytyczne uwagi kierować możecie tylko do mnie. Przyjmę je z pokorą i obiecuję, już nigdy więcej niczego nie napiszę.”
TWÓRCY
Olaf Olszewski
Dramaturg, scenarzysta, reżyser, producent. Absolwent historii sztuki na UJ i Wydziału Reżyserii Telewizyjnej UŚ w Katowicach. Autor filmów fabularnych, dokumentalnych, reportaży, widowisk telewizyjnych i seriali. Laureat wielu międzynarodowych festiwali filmowych w Krakowie, Clermont-Ferrand, Melbourne, Berlinie Zachodnim, Mar del Plata, Duisburgu, Tallinie, Uppsali, Cork, Niepokalanowie i innych. Jego realizacje są w zbiorach filmotek na wszystkich kontynentach. Twórca koncepcji dramaturgicznej serialu „Plebania”, autor wiodący serialu przez 11 sezonów. Wieloletni dyrektor Telewizji Polskiej w Lublinie i Warszawie.
Gizella Bortel
Aktorka teatralna, dramaturg. Absolwentka PWST we Wrocławiu. Od 1998 r. aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu. Wyróżniona nagrodą za najbardziej obiecujący debiut sezonu. Współzałożycielka „Teatru Trzeciego” związanego z ruchem off. Stypendystka berlińskiej fundacji promującej talenty Europy Wschodniej. Występowała także w Teatrze im. W. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Montownia w Warszawie. Przez ostatnie lata widzowie mogli ją oglądać na deskach stołecznej „Syreny”. Współpracuje z Polskim Radiem, użycza głosu w dubbingu. Szerokiej publiczności znana z licznych ról epizodycznych w polskich produkcjach serialowych.
Wojciech Stefaniak
Scenograf. Absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP, którą ukończył z wyróżnieniem, zwyciężając w konkursie im. Zdzisława Czermańskiego na najlepszy dyplom tej uczelni. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ma na swoim koncie ponad sto pięćdziesiąt realizacji sztuk teatralnych w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Szczecinie, a także w czeskim Cieszynie i Wilnie. Dwukrotny laureat łódzkiej Złotej Maski za najlepszą scenografię do spektakli: „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” P. Zelenki (realizacja Teatru Studyjnego), oraz „Mordu” (realizacja Teatru Nowego). Nagradzany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki przez Prezydenta Miasta Kalisza, w którym mieszka i pracuje.
Wanda Kowalska
Kostiumograf. Absolwentka Wydziału Projektowania Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP. Współpracuje z wybitnymi polskimi reżyserami teatralnymi i filmowymi m.in. z A. Sewerynem, A. Glińską, K. Jandą. Jej kostiumy mogliśmy podziwiać w najgłośniejszych inscenizacjach sztuk Wyspiańskiego: „Wyzwolenie”, „Sędziowie”, „Wesele” w reżyserii A. Augustynowicz. Pracowała także przy wielu realizacjach filmowych m.in: „Ogniem i mieczem” J. Hoffmana, „Chopin. Pragnienie miłości” J. Antczaka, czy „Weselu” W. Smarzowskiego. Jej kostiumy nosili aktorzy „ Bitwy Warszawskiej 1920” w reż. J. Hoffmana, oraz „ Żywie Biełaruś” w reż. K. Łukaszewicza.
Marzena Barcik
Choreograf. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu, oraz PWSFTiT w Łodzi na wydziale Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Ma w swoim dorobku wiele opraw choreograficznych do prestiżowych produkcji zarówno w kraju jak i za granicą, między innymi cykl koncertów „Chopin – klasycznie, jazzowo, rockowo” w Zagrzebiu, Warszawie, Kairze, Szanghaju, Paryżu, Wiedniu, Berlinie, Bukareszcie, Bratysławie, Pekinie, Meksyku w latach 2011/ 2012. Jej układy choreograficzne mogliśmy podziwiać w wielu programach telewizyjnych np. „Superjedynki” 2007 w Opolu, czy „Misiek Koterski Show” realizowanego przez Telewizję Polsat.
Damian Orłowski
Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec. Finalista XIV Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im . K. Bacewicza w Łodzi w kategorii trio fortepianowe. Jako solista, członek zespołów kameralnych oraz orkiestr koncertował w kraju i za granicą m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii, Meksyku, Kanadzie oraz Korei Południowej. W 2002 r. razem z etno-jazzowym zespołem „ Stilo”, zdobył I nagrodę na festiwalu „ Nowa Tradycja”. Ma na swoim koncie udział w wielu sesjach nagraniowych ścieżek dźwiękowych do filmów, jest autorem aranżacji i kompozytorem niektórych filmowych utworów. Od 2003 r. koncertmistrz orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego.
PRODUKCJA
Mapa Wrażeń
WSPÓŁPRODUKCJA
Teatr IMKA
www.milosc-teatr.pl
www.facebook.com/milosc.teatr