Kaszki, twarożki, serki


ŚNIADANIE – NAJWAŻNIEJSZY POSIŁEK DLA MAŁYCH DZIECI

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy naszemu organizmowi energię i składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie ważne jest ono w diecie najmłodszych. Czy jednak wiemy jakie produkty są najlepsze dla ich zdrowia i co wybierać, aby naszym dzieciom dostarczać sił i energii na cały dzień? Dzisiaj, o tym jak radzi sobie z tymi zawiłościami, mówi częstochowianka Agnieszka Błaszczyk, mama 7-letniego Krzysia i 3,5-letniej Małgosi?

Większość dzieci niechętnie jada śniadania. Czy pani pociechy również należą do tej grupy?

– Dwoje dzieci i dwa różne charaktery. Synek ochoczo je śniadania i wszystko co mu przygotuję Natomiast córeczka pierwszy posiłek najchętniej zaczynałaby od słodycze, co w efekcie kończy się próbą przekupienia serkiem waniliowym.

Jakie produkty wybiera pani przygotowując posiłki dla dzieci?

– Oczywiście, to najzdrowsze. Zwykłe pieczywo zastępuję pełnoziarnistym chociaż mój synek z początku nie lubił takiego chleba. Często na śniadanie podaję różne kaszki, twarożki, serki. Córka nadal pije mleko modyfikowane ze smakowymi dodatkami, na przykład z sokiem z malin, aronii czy dzikiej róży, bardzo je lubi. Czasami kupuję jej specjalne słomki do mleka o różnych smakach, to dobry sposób na przekonanie dzieci do jego wypicia. W moim menu śniadaniowym znajdują się również owoce i warzywa, chociaż dzieci niechętnie je jedzą. Ale – jak mówi przysłowie – potrzeba matką wynalazków, więc i w tym przypadku stosuję wybiegi. Zmiksowane owoce dodaję do ulubionych kaszek mlecznych dzieci.

Czy wybierając produkty dla dzieci kieruje się pani poradami w mediach bądź reklamami? Może korzysta pani z rad innych mam?

– Często polegam na opinii moich koleżanek, które mają dzieci w podobnym wieku. Kiedy się spotykamy, wymieniamy się doświadczeniami. Co prawda każde dziecko ma inne upodobania, więc wybieranie dla nich produktów opiera się na metodzie prób i błędów. Do nabycia produktów reklamowanych w mediach namawiają mnie dzieci. Wtedy kupuję jedno opakowanie, aby mogły danej rzeczy spróbować, jeśli im smakuje wprowadzam ją do mojego menu. Chętnie też korzystam z porad osób bardziej doświadczonych ode mnie oraz mojej mamy i teściowej

A z porad dietetyków?

– Mam bardzo dobrych pediatrów, którzy leczą moje dzieci i kiedy zdarzały się różne problemy związane z dietą pomagali mi je rozwiązać. Doradzali np. kiedy zacząć podawać dziecku owoce. Ich zaleceniami podpieram się również przygotowując posiłki.

Czy Pani dzieci mają ulubione potrawy na śniadanie?

– Mój synek uwielbia serek waniliowy, czasem pochłania jego ogromne ilości. Smakują mu również kanapki z pomidorem i ogórkiem. Natomiast córka najczęściej je kaszki smakowe albo zwykłą kaszę mannę, którą gotuję z dodatkiem owoców oraz parówki.

Czy mogłaby nam Pani zdradzić jakieś przepisy na ulubione śniadanie Pani dzieci?

– Syn uwielbia kluseczki z serka waniliowego. Są bardzo proste w przygotowaniu. Do serka dodajemy jajko, mąkę i mleko, tak aby ciasto miało konsystencję śmietany. Kluski gotuję się na wodzie, podobnie jak kluski kładzione. Podaję je z cukrem i cynamonem. Kiedy dzieci były mniejsze przygotowując śniadania podpierałam się przepisami z poradników zdrowego żywienia. Jedną z ulubionych potraw moich dzieci była wtedy kaszka z jogurtem. Jogurt naturalny mieszałam z 3-4 łyżkami kaszki ryżowej owocowej i dodawałam do niego 2-3 łyżeczki musu z jabłek albo gruszek. Jest to bardzo kolorowa potrawa więc córka chętnie ją jadła. Często robię śniadania wspólnie z dziećmi, wtedy mogą same udekorować swoje kanapki lub nafaszerować jajka różnymi twarożkami.

Zapewne wspólne przygotowywanie śniadania z dziećmi, to dobry sposób na spędzenie z nimi czasu.

– Naturalnie, szczególnie dla mojej córki, która bardzo chętnie mi pomaga. To manualnie rozwija dziecko. Dla mnie również jest to mile spędzony czas. Zauważyłam również, że dzieci chętniej jedzą śniadania, gdy pytam, co chciałaby jeść i gdy pomagają mi przy tworzeniu posiłków.

Czy mogłaby Pani udzielić rad mamom, których dzieci nie chcą jeść śniadań?

– Dobrą motywacją dla dziecka jest wzorowanie się na innym dziecku. Moja córka zaczęła lepiej jeść, gdy poszła do przedszkola i zauważyła, że inne dzieci po prostu siadają i pałaszują co im się poda. A najlepszym sposobem jest wspólne spędzenia czasu z dziećmi przy stole, chociaż w weekendy, bo wiadomo, że w tygodniu jest to czasem trudne.

Dziękuję za rozmowę.

MARTYNA SMOLARZ

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *