JURAJSKIE STOWARZYSZENIA. Przytulia edukuje


W 2005 roku nieformalna grupa działająca na terenie Ziemi Częstochowskiej założyła Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych Przytulia, którego celem jest zachowanie, ochranianie i odtwarzanie środowiska naturalnego i kulturalnego dziedzictwa człowieka. Od 2006 roku stowarzyszenie prowadzi również warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży z terenu Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego i myszkowskiego. W sumie wzięło w nich udział już ponad trzy tysiące osób.

– Uczniowie mają dużą wiedzę ekologiczną, dotyczącą codziennego zachowania, jak: oszczędzanie prądu, wody czy segregacji śmieci. Mniej znają przyrodę Polski, a nawet najbliższego otoczenia. Reakcje po warsztatach są bardzo pozytywne. Uczniowie, mimo iż mieszkają w Częstochowie lub okolicy nie znają miejsc gdzie odbywają się zajęcia i często są bardzo zaskoczeni, że w obrębie miasta istnieją miejsca przyrodniczo cenne – mówi Justyna Walenta z RISE Przytulia.
Warsztaty w terenie pn. „Poznajemy mieszkańców Warty” realizowane są na obszarze Mirowskiego Przełomu Warty w Częstochowie. Podczas zajęć uczestnicy poznają środowisko przyrodnicze charakterystyczne dla doliny rzecznej i otaczających ją wzniesień. Dowiadują się o zagrożeniach dla rzeki Warty, jej wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i społecznych. Poznają historię ukształtowania terenu w przełomie Warty oraz informacje na temat występujących tam gatunków zwierząt i roślin. Podczas zajęć poruszane są zagadnienia związane z formami ochrony występującymi na tym terenie (projektowany rezerwat Gąszczyk, ostoja Natura 2000 – Przełom Warty koło Mstowa). Na zajęciach poruszony jest również temat wartości historycznej wzgórza Gąszczyk (grodzisko oraz wykopaliska archeologiczne).
Dzięki pudełkom ze szkłem powiększającym, uczniowie podczas warsztatów mogą zaobserwować kilka grup zwierząt bezkręgowych. Są to: chrząszcze wodne i ich larwy, pluskwiaki, larwy ważek, chruścików, muchołówek, jętek i widelnic. Za pomocą podbieraka, złowione przez uczniów zwierzęta, umieszczane są w przeźroczystym, wypełnionym wodą pojemniku z lupą. Za pomocą lupy mogą dokładnie obejrzeć ich budowę zewnętrzną oraz zachowanie. Za pomocą przewodników, kluczy i tablic rozpoznają odłowione zwierzęta i rośliny. Po zakończeniu ćwiczenia, obserwowane zwierzę zostaje wypuszczone do miejsca z którego zostało zabrane. Modele i pieczątki cyklu rozwojowego żaby, ułatwiają uczestnikom warsztatów poznanie jej rozmnażania. Po tych warsztatach uczniowie zrozumieją, że cechy płazów (np. wilgotna skóra, wyłupiaste oczy i inne), które u wielu ludzi wzbudzają niechęć są dla tych zwierząt niezbędne do życia w środowisku wodno-lądowym.
Stowarzyszenie organizuje także warsztaty terenowe w Lesie Aniołowskim, wycieczki krajoznawcze po rezerwacie przyrody Sokole Góry oraz „Parkowe” w Złotym Potoku, a także biegi, festyny i zajęcia w szkołach. Część z nich jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Są szkoły i nauczyciele, którzy od początku współpracują ze stowarzyszeniem, ale nasze zajęcia są też przeznaczone dla grup pozaszkolnych – mówi Justyna Walenta.
Poza działalnością edukacyjną Przytulia prowadzi kampanie w obronie przyrody i środowiska. Od lat działa na rzecz utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego, a także organizuje „Dzień bez samochodu” w Częstochowie. Stowarzyszenie prowadzi projekt: „Zrównoważony transport = zrównoważone miasto” i realizuje kampanię “Częstochowska Wiosna Rowerów”, której zasadniczym zadaniem jest społeczna promocja roweru, jako taniego, wygodnego i przyjaznego środowisku środka transportu w mieście. Stowarzyszenie bierze udział w postępowaniach administracyjnych dotyczących spraw związanych z ingerencją w środowisko naturalne.
Przytulia jest też wydawcą publikacji poświęconych ochronie przyrody: przewodnika „Mirowski Przełom Warty”, zeszytu edukacji ekologicznej „Przyroda Częstochowy”, gazety częstochowskich rowerzystów „Szprycha” oraz pocztówek .

Kontakt do RISE Przytulia:
Magdalena Bobowska-Macyszyn, tel. 888 508 648, mbobowska-macyszyn@wp.pl
Justyna Walenta-Mazurkiewicz, tel. 696 171 058, przytulia1@o2.pl
www.przytulia.most.org.pl, www.facebook.com/przytulia

foto: Dzieci uczestniczące w warsztatach realizowanych na obszarze Mirowskiego Przełomu Warty w Częstochowie.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

AG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *