Około 100 tysięcy osób wzięło w środę udział w uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Mszę Święta koncelebrował nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo.
Oprawę muzyczną wypełnił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zaśpiewał także w czasie misterium przed Sumą oraz po zakończeniu Mszy św.
W Eucharystii uczestniczyli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński, poseł Lidia Burzyńska i poseł Maciej Małecki.
Nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio przekazał wszystkim błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka i poprosił o modlitwę w intencji Ojca Świętego. Dziękował za trud pieszego pielgrzymowania do Częstochowy.
W homilii abp Wacław Depo nawiązał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i do Bitwy Warszawskiej. Dzień 15 sierpnia 1920 głęboko wpisał się nie tylko w historię naszej Ojczyzny .To był przełomowy moment obrony cywilizacji europejskiej, w której trwamy od pokoleń. Nie wszyscy chcą to uznać, że ten dzień i następujące po nim wydarzenia były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi Zwycięskiej i cudem jedności Polaków, broniących po wielu latach zaborów odzyskanej ojczyzny – akcentował arcybiskup Wacław Depo. Jak podkreślił, te wydarzenia powinny stać się dla obecnego i przyszłych pokoleń Polaków w kraju i za granicą „nowym tchnieniem Ducha Świętego w budowaniu utraconej jedności”. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że dzisiaj chodzi przede wszystkim o zwycięstwo moralne, triumf prawdy i miłości. Ubolewał, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia. Wezwał także do poparcia inicjatywy „Zatrzymaj Aborcję” i przypomniał, że przed kilkoma dniami argentyński Senat odrzucił projekt ustawy legalizującej aborcję do 14. tygodnia ciąży. – Pójdźmy za tym przykładem, bo przyszłość Polski zależy od tego, czy nasze prawo będzie miało źródło w Bogu, czy, powołując się na procedury prawne, będzie otwarte tolerancyjnie na zło i śmierć powiedział abp Depo. Metropolita przypomniał w homilii słowa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, który przed laty podkreślał potrzebę odrodzenia sumień i przekonywał, że niezależnie od ustroju rządy ludzi bez zasad moralnych muszą przyczynić się do upadku.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.
Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 29 kwietnia do 14 sierpnia, do Częstochowy przybyło 156 pielgrzymek pieszych, które zgromadziły 82 tys. osób. Było też 113 pielgrzymek rowerowych i 15 biegowych. Natomiast od 2 do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich około 66 tys. osób.
W pięciu pielgrzymkach z Warszawy przyszło ponad 12,5 tys. wiernych. Najdłuższą trasę przeszły 37. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca z Helu (638 km w 19 dni) i 34. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska (grupy z Pustkowa 615 km w 20 dni, i ze Świnoujścia 625 km w 19 dni).
GAW