22. kwietnia 2006 na Jasnej Górze odbył się IV Ogólnopolski Zjazd Organizacji Pozarządowych Działających na Rzecz Osób ze Schorzeniami Wątroby
Zjazd rozpoczęto mszą św. w Kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej w intencji chorych, ich rodzin oraz służby zdrowia. Po czym zgromadzeni w sali prelekcyjnej Domu Pielgrzyma wysłuchali wykładów naukowców i lekarzy zajmujących się leczeniem chorych na wirusowe zapalenie wątroby.
Jako pierwszy głos zabrał dr n. med. Zbigniew Deroń, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Chorób Wątroby Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Jego wykład przybliżył słuchaczom historię chorób zakaźnych i rozwój medycyny od prehistorycznych czasów. – Dowiedzieliśmy się, jak ludzie żyjący p.n.e. radzili sobie z chorobami. Poznaliśmy różne typy chorób zakaźnych, co wzbogaciło naszą wiedzę nie tylko w zakresie wirusowego zapalenia wątroby. Taka wycieczka po różnych krajach i różnych epokach w świecie medycyny była dla nas czymś nowym i zarazem bardzo ciekawym przeżyciem – mówi gospodyni zjazdu, Magdalena Klaklik, prezes częstochowskiego Stowarzyszenia “WZW-SOS”.
Dr n. med. Wiesław Kryczka, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa świętokrzyskiego, a zarazem kierownik Kliniki i ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach mówił o możliwości leczenia tzw. trudnych chorych zakażonych HCV. Jego zdaniem każdy, u kogo stwierdzono obecność przeciwciał anty-HCV powinien najpierw dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest zakażony – wykażą to badania wirusologiczne, później należy określić, jakie jest ryzyko postępu choroby, w tym marskości wątroby i jak ewentualnie może zmniejszyć to ryzyko. Dopiero na tej podstawie podejmować należy decyzję o terapii przeciwwirusowej. Dr Paweł Zapłata, kierownik Zakładu Rehabilitacji Zespołu Szpitali Dziecięcych SZP Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Warszawie podzielił się nie tylko swoją wiedzą medyczną na temat transplantacji wątroby, ale również osobistym doświadczeniem. Rok temu sam poddany został przeszczepowi wątroby z powodu torbieli mających charakter genetyczny. Opowiadał o swoim strachu przed zabiegiem, ale podkreślał, że poddanie się operacji nie musi wiązać się z wyłączeniem z życia zawodowego. – Sam po trzech miesiącach powróciłem do swojej ukochanej pracy – mówił. Akcentował jednocześnie, jak ważne jest dziś uświadamianie społeczeństwa o przeszczepach. – Jeden dawca jest w stanie uratować życie wielu ludzi – podsumował.
Dla chorych, zakażonych wirusem HCV i ich rodzin niezmiernie ważna jest pomoc psychologiczna. O problemach, z jakimi spotykają się chorzy, skutkach psychologicznego zakażenia HCV i o tym jak sobie z nimi radzić mówiła mgr Małgorzata Korycińska z Krakowa, konsultantka fundacji “Pod Prąd Żółtej Rzeki”. – Pacjenci nie mogą bagatelizować skutków ubocznych terapii interferonowej, jakimi są depresja, myśli samobójcze, obojętność, apatia itp. Z tymi objawami należy koniecznie zgłaszać się do psychologa – akcentowała. Podkreślała, że czas skończyć ze strachem przed kontaktem z psychologiem i psychiatrą. – Chory sam nie zawsze poradzi sobie z narastającymi u niego problemami, a ich nasilanie może być bardziej niebezpieczne w skutkach niż sam wirus – stwierdziła.
Spotkanie zakończyła dyskusja. Po obiedzie uczestnicy zjazdu zwiedzali klasztor.
Organizatorzy: “Hepa-Help” Stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi z Łodzi, częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Pacjentom ze Schorzeniami Wątroby na Tle Wirusowym “SOS-WZW” i “Życie po Przeszczepie” Stowarzyszenie Pomocy Ludziom z Uszkodzoną Wątrobą z Warszawy dziękują Prezydentowi Miasta Częstochowy za objęcie Honorowym Patronatem Zjazdu, głównemu sponsorowi Roche Polska Sp. z o.o., za pomoc finansową, prelegentom za ciekawe wykłady, a uczestnikom za przybycie.
Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła “Gazeta Częstochowska”
URSZULA GIŻYŃSKA