Chcesz pracować z dziećmi z zaburzeniami sensorycznymi? Zastanawiasz się, jakie studia musisz ukończyć, aby było to możliwe? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak studia z zakresu surdopedagogiki lub tyflopedagogiki pomogą Ci zrealizować te plany zawodowe. Czytaj dalej, aby sprawdzić, czy to kierunki dla Ciebie!

Dla kogo są studia podyplomowe z surdopedagogiki i tyflopedagogiki?
Te kierunki są dedykowane nauczycielom, pedagogom, psychologom, terapeutom i innym osobom, które na co dzień pracują z dziećmi mającymi szczególne potrzeby edukacyjne. To idealna ścieżka rozwoju dla każdego, kto chce zostać specjalistą w wąskiej dziedzinie i w pełni skupić się na pracy z podopiecznymi mającymi np. określony rodzaj niepełnosprawności.
Surdopedagogika umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy z osobami z uszkodzeniem słuchu – od lekkiego niedosłuchu po znaczne ograniczenia słuchowe. Natomiast studia podyplomowe z tyflopedagogiki koncentrują się na zagadnieniach związanych ze wsparciem dzieci i młodzieży z dysfunkcjami wzroku – zarówno niewidomych, jak i słabowidzących.
Co istotne, rozpoczęcie tych studiów podyplomowych wymaga wcześniejszego uzyskania przygotowania pedagogicznego. W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego przewidziano możliwość realizowania tego kierunku równolegle ze studiami specjalistycznymi z zakresu surdopedagogiki lub tyflopedagogiki. Ponadto, przy jednoczesnej nauce na dwóch kierunkach, można zyskać nawet do 40% rabatu na drugi, tańszy kierunek.
Możliwości zawodowe po studiach
Studia podyplomowe z surdopedagogiki i tyflopedagogiki mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że po ich ukończeniu absolwenci zyskują formalne kompetencje do pracy w zawodzie. Po trzech semestrach nauki mogą ubiegać się o zatrudnienie jako nauczyciele: surdopedagodzy (pracujący z dziećmi z wadami słuchu), tyflopedagodzy (specjalizujący się w pracy z uczniami z dysfunkcjami wzroku), pedagodzy, wychowawcy czy nauczyciele wspomagający w szkołach specjalnych, integracyjnych, przedszkolach oraz innych placówkach oświatowych. Znajdą również posady w ośrodkach wychowawczych i poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Jak połączyć pracę z dalszą edukacją?
Masz wiele obowiązków domowych i pracę na etacie? Zastanawiasz się, czy uda Ci się pogodzić naukę z codziennymi zajęciami? Jak najbardziej jest to możliwe! Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej uczelni, która stawia na nowoczesne formy kształcenia.
Skorzystaj z oferty Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego i ucz się online z wykorzystaniem platformy e-learningowej. Dzięki temu łatwiej jest pogodzić naukę z życiem prywatnym i zawodowym. Co więcej, zdobywasz wiedzę we własnym tempie i o dowolnej porze dnia.
Postaw na edukację niezależnie od wieku! Wybierz studia podyplomowe, które umożliwią Ci wygodny rozwój kariery.
Materiał Partnera