Wracamy do bardzo ważnego spotkania z czerwca br. które miało miejsce w ośrodku „Leśna Radość” w Poraju. To tam przedstawiciele wszystkich związków zawodowych ISD Częstochowa negocjowali z zarządem ISD Polska i ISD Huty Częstochowa na temat tzw. pakietu antykryzysowego.
Zarząd reprezentowali: prezes ISD Polska Konstanty Litwinow, prezes ISD Huty Częstochowa Anatolij Fiediajew i dyrektor ds. zarządzania zasobami pracy Andrzej Jakubow. Związki zawodowe reprezentowali: Marek Lisowski z OM NSZZ „Solidarność” ISD Huty Częstochowa, Andrzej Gwiazda z MZZ Pracowników z ISD Huty Częstochowa, Włodzimierz Seifryd z MZZ Pracowników Ruchu Ciągłego z siedzibą w ISD Huta Częstochowa, Małgorzata Magiera z ZZ „Juvenia” Huty Częstochowa, Krzysztof Wójcik z MZZ „Kadra” i Jan Karpowicz „Solidarności ‘80” ISD Huty Częstochowa.
Aktualną sytuację w branży metalurgicznej i kondycję częstochowskiej Huty zaprezentował Jarosław Łasiński, członek Zarządu ISD Polska. Mówił o gwałtownym spadku zamówień na wyroby stalowe, co wpłynęło negatywnie na przychody ISD Huty Częstochowa. Podkreślił, że właściciele i kierownictwo Huty przeprowadzili wiele działań antykryzysowych, a kolejne oszczędności może dać zmniejszenie kosztów pracowniczych, które stanowią obecnie ponad 18 procent ogółu kosztów działalności przedsiębiorstwa.
Prezes ISD Polska Konstanty Litwinow, prezes ISD Huty Częstochowa Anatolij Fiediajew i dyrektor ds. zarządzania zasobami pracy Andrzej Jakubow odpowiadali na liczne pytania związkowców. Przedstawiciele właściciela i kierownictwa Huty przekazali związkowcom propozycje działań, które mogą obniżyć koszty pracownicze w czasie kryzysu. Dotyczyły one możliwości dopasowywania wynagrodzeń pracownikom przy zmianie stanowiska, zawieszenia premii oraz wypłat dodatkowych pieniędzy dla pracowników, którzy zdecydują się przejść na wcześniejsze emerytury.
Ponieważ niektóre z tych propozycji wiązały się z ze zmianą aneksów Pakietu Socjalnego, związkowcy przedstawili swoje projekty rozwiązań oszczędnościowych. Dyskusje doprowadziły do przyjęcia stanowiska w sprawie pakietu antykryzysowego. Związkowcy oraz przedstawiciele ISD Polska i ISD Huty Częstochowa zobowiązali się do wypracowania w najbliższym czasie rozwiązań w pięciu kwestiach, które mają przynieść wymierne oszczędności. Na wniosek związków poruszono temat zmiany obecnie stosowanych w Hucie zasad wynagradzania pracowników w okresie przerw w pracy. Dla każdego z tych punktów zostaną przygotowane – we współpracy z prawnikami – plany szczegółowych działań, które będą dyskutowane ze związkowcami.
Porozumienie podpisały wszystkie związki z wyjątkiem Międzyzakładowego Związku Zawodowego „Kadra”, który nawet nie przystąpił do obrad. Taka sytuacja zdaniem kierownictwa ISD Huty Częstochowa blokuje rozmowy o szczegółowych rozwiązaniach zmian w zasadach wynagradzania podczas przerw w pracy.
Porozumienie w sprawie kluczowych uzgodnień pakietu antykryzysowego zawarte przez przedstawicieli Inwestora i Pracodawcy oraz organizacji Związków Zawodowych ISD Huta
Częstochowa Sp. z o.o. w Poraju w dniu 10 czerwca 2009 r.
1. Na wniosek Inwestora w terminie do 30 czerwca 2009 r. Strony rozważą możliwość podpisania aneksu do Pakietu Socjalnego oraz protokółu dodatkowego do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o. dopuszczającego możliwość w drodze wypowiedzenia zmieniającego przenoszenia na inne stanowiska Pracowników w związku z potrzebą Pracodawcy oraz Pracowników, którzy z różnych przyczyn nie mogą wykonywać pracy na dotychczasowym stanowisku, z jednoczesnym przyznaniem Pracownikowi wynagrodzenia przysługującego na stanowisku, na które zostaje przeniesiony. Strony uzgodnią w porozumieniu sposób i formę wyrażenia zgody na dokonanie wypowiedzenia zmieniającego w stosunku do wskazanego imiennie Pracownika. Postanowienia w/w dokumentów wejdą w życie z dniem zarejestrowania zmian w ZUZP przez Państwową Inspekcję Pracy i będą wprowadzone na czas nieokreślony. Przy braku uzgodnienia Inwestor i Pracodawca nie ponoszą odpowiedzialności z tytułu wystąpienia dysproporcji w wynagrodzeniach danej jednostki organizacyjnej w Hucie.
Związki Zawodowe podejmą ostateczną decyzję w zakresie prowadzenia rozmów w tym temacie po konsultacji z mecenasem A. Sobczykiem.
2. W terminie do 30 czerwca 2009 r. Strony podejmą rozmowy w celu podpisania porozumienia dotyczącego zawieszenia na okres 12 miesięcy stosowania załącznika nr 23 do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o. określającego zasady wypłaty specjalnego wynagrodzenia z tytułu Karty Hutnika. W lutym 2010 r. Strony w dobrej wierze podejmą rozmowy w celu uzgodnienia harmonogramu i formy wypłaty zawieszonego wynagrodzenia. Ponadto Inwestor i Pracodawca rozważą propozycje zastosowania alternatywnych rozwiązań w stosunku do pracowników wynagradzanych w formie ryczałtowej w Hucie i w spółkach grupy ISD Polska Sp. z o.o. Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o. oraz ZM Invest S.A. mogą zastosować analogiczne rozwiązania w stosunku do pracowników przejętych z ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o.
3. Intencją Stron jest ustalenie do końca lipca 2009 r. zasad nowego systemu premiowania.
4. W terminie do 30 czerwca 2009 r. Strony podpiszą aneks do Pakietu Socjalnego oraz protokół dodatkowy do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o. wprowadzający zapis, w myśl którego Pracownikom objętym gwarancją zatrudnienia, mającym uprawnienia do przejścia na wcześniejszą emeryturę, którzy z własnej inicjatywy do dnia 30 września 2009 r. podejmą decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron, Pracodawca wypłaci odprawę pieniężną. Wysokość odprawy będzie obliczana według następującego wzoru: O = M x [40% x (W – Ś)]
gdzie: O = wysokość odprawy, M = liczba miesięcy, jaka pozostała Pracownikowi na dzień rozwiązania umowy o pracę do nabycia przez Pracownika uprawnień emerytalnych (tj. skończenia przez Pracownika 65 lat w przypadku mężczyzn lub 60 lat w przypadku kobiet), W = wysokość wynagrodzenia Pracownika brutto na dzień rozwiązania umowy o pracę, Ś = wysokość przyznanej Pracownikowi przez ZUS wcześniejszej
emerytury (brutto).
Odprawa będzie wypłacana w równych miesięcznych ratach. Odprawa wyczerpuje wszystkie ewentualne roszczenia, jakie Pracownik mógłby mieć w związku z rozwiązaniem stosunku pracy (nie włączając w to odprawy emerytalnej). Propozycja ma uwzględniać wypłatę dla Pracownika nagrody jubileuszowej, w tym również dla pracowników przechodzących na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym – obliczonej proporcjonalnie do liczby lat, jakie pozostały Pracownikowi do nabycia uprawnienia do wypłaty nagrody.
5. Strony podejmą rozmowy w celu uzgodnienia do końca czerwca 2009 r. wysokości wynagrodzenia za czas przerw w pracy wprowadzonych przez Pracodawcę. Po podpisaniu porozumienia, pracownicy Huty, którzy byli objęci przerwami w pracy, otrzymają wyrównanie wynagrodzenia do poziomu określonego przez Strony we wskazanym porozumieniu.
R