Jak działa ładowarka bezprzewodowa? Wyjaśniamy


Przyszłość jest bezprzewodowa – zapomnij o plątaninie kabli, poszukiwaniach przewodów z odpowiednią końcówką oraz wolnych gniazdek. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem ładowarki bezprzewodowe. A więc te pozwalające Ci naładować wiele urządzeń elektronicznych przydatnych (a nawet niezbędnych) w codziennym życiu tak wygodnie, jak to tylko możliwe. Chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej? Czytaj dalej!

 

Jak działają ładowarki bezprzewodowe? Poznaj ich sekret!

Wszystkie ładowarki bezprzewodowe działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Z tego względu bywają też nazywane ładowarkami indukcyjnymi. Ładowarka bezprzewodowa po podłączeniu do zasilania wytwarza pole elektromagnetyczne. Gdy położysz na niej urządzenie wyposażone w cewkę dostosowaną do pobierania energii, zaczyna się proces ładowania baterii (akumulatora) urządzenia.

 

Dzieje się tak, ponieważ pole elektromagnetyczne zostaje przekształcone w energię elektryczną.  Prąd zmienny ulega konwersji w prąd stały. Ładowarki działające w ten sposób znajdziesz pod tym adresem:

https://www.euro.com.pl/ladowarki-bezprzewodowe,_Samsung.bhtml

Jak przebiega ładowanie indukcyjne?

Aby naładować urządzenie, musisz zadbać o to, by odległość między nim a ładowarką wynosiła maksymalnie kilka milimetrów. Jakiekolwiek metalowe przeszkody między ładowarką a urządzeniem mogą zakłócać proces konwersji energii. Poszczególne modele ładowarek różnią się m.in. pod względem liczby sprzętów, które jednocześnie możesz ładować z ich wykorzystaniem.

Co możesz ładować ładowarką bezprzewodową?

Urządzenia, które mogą być kompatybilne z ładowarkami indukcyjnymi, to przede wszystkim te, które spełniają standardy Qi. To powszechny standard bezprzewodowego ładowania opracowany przez firmę WPC. Korzystają z niego nowoczesne smartfony marek takich jak iPhone, Samsung, Google Pixel, Xiaomi czy Huawei, smartwatche, słuchawki i tablety.

 

W funkcję ładowania bezprzewodowego mogą być też wyposażone np. myszki i klawiatury komputerowe. Na rynku dostępne są nakładki indukcyjne, pozwalające ładować bezprzewodowo nawet nieco starsze, niedostosowane do indukcji, urządzenia elektroniczne.

Zalety ładowania bezprzewodowego…

Gdy mowa o plusach ładowania indukcyjnego, najczęściej podkreśla się wygodę użytkowania związaną z uwolnieniem się od metrów kabli. Co więcej, samo korzystanie z tych urządzeń jest o wiele bardziej komfortowe – wystarczy położyć telefon lub inny sprzęt na ładowarce, nie martwiąc się o gniazda ładowania. To ogranicza ich eksploatację, a więc zmniejsza ryzyko awarii telefonu. Ładowarki indukcyjne są kompatybilne z szeregiem urządzeń, a więc nie musisz szukać każdorazowo odpowiedniego kabla USB. Wybór ładowarek estetycznych ma również znaczenie estetyczne – ładowarki indukcyjne często są po prostu ładne!

…oraz jego wady

Co prawda podczas ładowania indukcyjnego możesz korzystać z telefonu czy tabletu, jest to o wiele mniej wygodne niż używanie sprzętu „na kablu”. Co więcej – ładowanie bezprzewodowe jest wolniejsze od tradycyjnego”. Nie wszystkie urządzenia elektroniczne w końcu są kompatybilne z tą technologią. Znaczenie ma czynnik ekonomiczny – ładowarki indukcyjne są droższe od tradycyjnych. Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę też na kwestie związane z efektywnością energetyczną ładowania indukcyjnego i związane z nim potencjalne  straty energii.

 

Ładowarki indukcyjne to przyszłość. Już teraz znajdują licznych zwolenników, a ich liczba będzie rosnąć wraz z rozpowszechnieniem się technologii. Ponadto postęp technologiczny wyeliminuje obecne wady tego typu ładowarek i doprowadzi do zwiększenia ich funkcjonalności. Już teraz możesz sięgnąć po tego typu ładowarkę, jeśli szukasz estetycznego urządzenia o nowoczesnych designie, które pozwoli Ci wygodnie ładować ulubione gadżety.

 

 

 

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *