W tym roku „Europejska Nagroda Pszczół” została przyznana polskim twórcom inteligentnej pasieki AmoHive. Nagrodę wręczono 6 grudnia 2022 roku podczas gali w Parlamencie Europejskim. Grupę AmoHive stanowią inżynierowie z Polski – Częstochowy i Warszawy oraz z Ukrainy (Kijów). Co ciekawe, pierwsze testy uli były przeprowadzone w Kucharach pod Częstochową.
Polsko-ukraińska grupa Start up AmoHive w ramach Polish Challenge Funt – Rafał Dyba (mieszkaniec Kuchar – gdzie były pierwsze testy) i Igor Davydkov (mieszkaniec Częstochowy) realizuje projekt budowy IT Pasieki. Jej trzon smart ule AmoHive, w których pszczoły bezpiecznie zimują – mają ciepło i sucho. Ogromną przewagą IT Pasieki jest większe bezpieczeństwo oraz minimalizacja prac człowieka przy właściwym wykorzystywaniu wygenerowanych danych oraz algorytmów sztucznej inteligencji. – Naszym celem długoterminowym jest wdrożenie systemu zapylania w Polsce poprzez wdrożenia systemowego podejścia do tego zagadnienia. Zgodnie z szacunkami Greenpeace Polska oraz NIK niewykorzystana rezerwa w Polsce poprzez praktycznie pominięty rynek zapylania stanowi do 7mld PLN rocznie – informują członkowie grupy.
Grupa opracowuje i wdraża innowacyjne rozwiązania technologiczne oparte na efekcie synergii pomiędzy sztuczną inteligencją, pszczelarstwem i rolnictwem, wykorzystując smart ule, IoT oraz technologie energooszczędne – badania w tym kierunku prowadzi od 2016 roku. Zakończenie instalacji zaplanowane jest na wiosnę 2023 r. pod Kijowem.
– Zaistnieliśmy w Kanadzie, Polsce oraz na Ukrainie. To są Państwa, w których pszczelarstwo ma głębokie historyczne korzenie, jest nie tylko tradycją rodzinną, ale i rzemiosłem przemysłowym. Jednymi z najlepszych pszczelarzy w Kanadzie są emigranci z Polski oraz Ukrainy. Te Państwa mają podobne warunki klimatyczne, dlatego wykorzystujemy w naszych samodzielnych ulach o różnych konstrukcjach lekkie i cieple materiały, które pojawiły się w wyniku rewolucji w technologiach energooszczędnych. Nasze pszczoły idealnie przeżywają w nich zimę – czytamy na stronie projektu (https://amohive.com/)
Gratulujemy inżynierom pomysłu i zapału. Pszczoły mają strategiczne znaczenia dla rolnictwa, ich rola jest nieoceniona.
UG
Na zdjęciu: Członek jury European Bee Award Gilles Dryancour wręcza główną nagrodę w kategorii rozwiązania technologiczne i innowacyjne członkom projektu AmoHive. Parlament Europejski, 6 grudnia 2022r.
- Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.