In memoriam. Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Kwapisz-Wolbiś


14 stycznia 2023 roku w Ośrodku Promocji Kultury ,,Gaude Mater” w Częstochowie miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Kwapisz-Wolbiś „In memoriam”. Ekspozycja zaistniała z inicjatywy mamy, zmarłej w 2018 roku Agnieszki, oraz jej brata. Na otwarcie wystawy licznie przybyli przyjaciele artystki i jej rodzina.

 

Agnieszka Kwapisz-Wolbiś urodziła się 1974 roku w Częstochowie. Od dziecięcych lat przejawiała talent plastyczny. Spełnieniem jej młodzieńczych marzeń była nauka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie, w klasie o profilu jubilerstwo, którą ukończyła w 1994 roku. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, a w 1993 roku stypendium artystyczne Prezydenta Częstochowy. W 1995 roku rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W 2000 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa i Rysunku oraz Pracowni Druku Dekoracyjnego na Tkaninie. Pracowała jako asystentka w Instytucie Plastyki w Zakładzie Wychowania przez Sztukę Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Cyklicznie brała udział w wielu konkursach, otrzymywała nagrody i wyróżnienia. Swoje prace pokazywała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Tworzyła rysunki, obrazy, grafiki, miniatury, pisała ikony. W 2001 i 2004 roku ponownie otrzymała stypendia artystyczne Prezydenta Częstochowy. Zmarła w wyniku ciężkiej choroby w 2018 roku.

Na wystawie zaprezentowano cząstkę z ogromnego dorobku artystycznego Agnieszki Kwapisz-Wolbiś. W tej mikroperspektywie udało się w pełnym wymiarze przedstawić pełną gamę wielkich, malarskich możliwości przedwcześnie zmarłej Agnieszki Kwapisz-Wolbiś, która swój talent eksponowała poprzez różne formy wyrazu. Na wystawie, która ma być prezentowana do 8 lutego 2023 roku, można zatem podziwiać wielkoformatowe abstrakcje i pejzaże, ikony, portrety, miniatury. 

Teresa Kwapisz, mama malarki, ze wzruszeniem dziękowała przybyłym gościom. – Szczególne słowa wdzięczności kieruję Pana Dyrektora Ośrodka Promocji Kultury ,,Gaude Mater”, który umożliwił zorganizowanie wystawy, pracownikom Ośrodka, którzy z taki oddaniem pomogli ją przygotować, oraz wszystkim przyjaciołom, którzy wsparli nas w tej inicjatywie i tak licznie przybyli na wernisaż.  Dziękuję kolegom z córki z ,,Plastyka” – Panu Bartoszowi Frączkowi i Pani Aleksandrze Ptak – za ciepłe wspomnienia do katalogu do wystawy – mówiła Teresa Kwapisz.

Podziel się:

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *