Liberty Częstochowa Sp. z o.o., nowy właściciel częstochowskiej Huty oraz Politechnika Częstochowska zawarły umowę o współpracy i podpisały list intencyjny m.in. w sprawie płatnych staży dla studentów.
W miniony piątek stosowny dokument podpisali: pełnomocnik Liberty Częstochowa Sp. z o.o. Krishnamoorthy Venkatasubramanian oraz prof. Agata Dudek, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Ze strony Urzędu Miasta obecna była Anny Tymoshenko, kierownik miejskiego Centrum Obsługi Inwestora,
Uczelnia chce zachęcić młodych ludzi do studiowania kierunków związanych z przemysłem, w tym metalurgii. Natomiast Liberty Częstochowa Sp. z o.o. poszukuje nowych kadr dla Huty. Dlatego studentom kierunków technicznych oferuje możliwość odbycia płatnych staży, a także prowadzenia badań laboratoryjnych. W planie ma też współpracę z częstochowskimi szkołami branżowymi i technicznymi, aby zainteresować młodzież pracą w przemyśle.
Na wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów utworzono właśnie nowy, innowacyjny kierunek, który jest odpowiedzią uczelni na rewolucję przemysłową 4.0, z informacją o rekrutacji można się zapoznać pod linkiem:
Z uczestnikami spotkania, podczas którego podpisano porozumienie, łączył się zdalnie Sean Shepherd, kierownik Działu Zasobów Ludzkich w Europie Wschodniej i Centralnej w grupie Liberty. Jak podkreślił, koncernowi bardzo zależy na współpracy z uczelniami wyższymi w celu kształcenia nowych kadr, a także promostudiawaniu innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. Wspieranie takich inicjatyw to jeden z celów fundacji, działającej w ramach grupy Liberty i koncernu GFG Alliance. Grupa Liberty dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii i pozyskiwaniu pracowników o wysokich kompetencjach, zmierza do produkowania wysokiej jakości stali z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Częstochowska Huta, której właścicielem od 28 maja jest Liberty Częstochowa Sp. z o.o., to największy w Polsce producent blach grubych (o grubości od 6 do 150 mm) dla przemysłu maszynowego, stoczniowego, budownictwa oraz górnictwa i energetyki (m.in. na rurociągi i gazociągi). Są one wytwarzane ze stali z pieca elektrycznego i oferowane w Polsce oraz na eksport. Celem nowego właściciela jest produkcja 1 miliona ton stali rocznie. Huta, która w tym roku obchodzi 125-lecie istnienia, zatrudnia obecnie 1200 osób i prowadzi nabór nowych pracowników na wiele stanowisk produkcyjnych oraz związanych z utrzymaniem ruchu.
Miasto zdecydowanie wspiera działania Politechniki Częstochowskiej i Huty Liberty, biorąc pod uwagę plany i zasoby obu organizacji. Jest nadzieja, że praca w trójkącie BIZNES – NAUKA – SAMORZĄD, przyniesie oczekiwane efekty.
Na podstawie informacji i fotografii od Liberty Częstochowa sp. z o.o. oraz Centrum Obsługi Inwestora UM
1 komentarz
Dobry krok. Teraz Urząd Miasta powinien podpisać taki dokument o współpracy z Uniwersytetem. To kuźnia kadr administracyjnych. Tylko chyba UM nie po drodze z tą uczelnią niestety.