Hospicjum dla chorych na raka


Godna starość

Gdy dowiadujemy się, że osoba z naszego otoczenia choruje na raka załamujemy ręce. W pierwszej chwili pojawia się niedowierzanie. Zaraz za tym stoi lęk i obawa, co dalej będzie. Najgorsza jest bezsilność. Zadajemy sobie setki pytań, na które sami nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Wówczas wsparcie rodziny jest bezcenne. Niestety często nie wystarcza.
Dla kogo pomoc?
Kompleksowa opieka dla przewlekle chorych to bardzo ważna rzecz. Warto skorzystać z pomocy osób wykwalifikowanych. W naszym mieście działa hospicjum przy ulicy Krakowskiej 45a. Osoby borykające się z chorobą nowotworową mogą starać się o wsparcie instytucji.
Hospicjum świadczy usługi przede wszystkim dla zakażonych wirusem HIV, chorych na AIDS oraz choroby nowotworowe. Z pomocy skorzystać mogą pacjenci objęci ubezpieczeniem zdrowotnym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą zakwalifikowania do opieki hospicyjnej i paliatywnej(przynoszącej chwilową ulgę, nieleczącej) jest skierowanie, wystawione przez lekarza współpracującego z NFZ. Warto pamiętać, że ostateczną decyzję o przyjęciu chorego pod opiekę ośrodka wydaje lekarz hospicjum.
Formy wsparcia
Opieka może być zagwarantowana w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych lub domowych. Wszystko zależy od stanu pacjenta oraz jego potrzeb. Szczegółowych informacji można zasięgnąć pod numerami (34) 360-54-91 lub (34)360-55-37. Warto skorzystać także ze strony internetowej: www.hospicjum-czestochowa.pl . Osoby zamieszkałe poza granicami miasta mogą zwracać się o pomoc do ośrodków w Myszkowie, Kłobucku oraz Lublińcu.
Podstawowe wsparcie
Hospicjum zapewnia opiekę lekarską oraz pielęgniarską. Jest ona realizowana 7 dni w tygodniu przez całą dobę w warunkach stacjonarnych oraz domowych. Częstotliwość spotkań z pacjentem w miejscu jego przebywania jest różna. Minimum to dwa spotkania z lekarzem w miesiącu oraz co najmniej dwie wizyty pielęgniarki w tygodniu. Wszystko zależy od stanu chorego i jego zapotrzebowania na pomoc. Opieka pozostałego personelu ustalana jest przez lekarza hospicjum. Ośrodek zapewnia wsparcie ze strony psychologa dla chorego oraz jego rodziny. Zajmuje się uśmierzaniem bólu, tak ważnym w walce z chorobą. Nieodpłatnie wykonywane są badania diagnostyczne oraz zapewniane są niezbędne leki, wyroby medyczne oraz środki pomocnicze tj. inhalatory, kule, balkoniki.
Hospicjum a pielęgniarska opieka długoterminowa
Pacjent korzystający z usług hospicjum nie może być jednocześnie klientem pielęgniarskich i opiekuńczych świadczeń opieki długoterminowej. Jest ona świadczona nad osobami przewlekle i obłożnie chorymi w warunkach domowych. W kolejnym wydaniu będzie można przeczyć więcej na ten temat.
Rak to nie wyrok. Z tym można godnie żyć. Warto cieszyć się każdą chwilą i próbować czerpać z życia radość i miłość. W przetrwaniu trudnych chwil pomoże nam wsparcie ze strony ośrodka hospicyjnego. Pracują w nim ludzi niosący wiarę i nadzieję. Pełni wrażliwości na drugiego człowieka i jego potrzeby. Często oni lepiej zrozumieją chorego niż bliska rodzina. Warto pamiętać, że osoba z nowotworem może nie zaakceptować sytuacji, w jakiej się znalazła. Jej złość i niechęć w stosunku do otoczenia to nic innego jak złość na los, który ją spotkał. Nie okłamujmy się. Będzie ciężko, lecz trzeba to przetrwać.

SANDRA SZWEDZIŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *