Fundusz ostrzega. Uwaga na oszustów


Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Fundusz.

 

Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu „Czyste Powietrze”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Fundusz. Należy uważać na firmy, które zapraszają na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem.

Fundusz przypomina, że ogólnopolski pogram „Czyste Powietrze” – pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminami w całej Polsce (ponad 2 tys. zaangażowanych JST) oraz wybranymi bankami. Wszystkie te instytucje – w tym listę gmin prowadzących punkty konsultacyjno-informacyjne „Czystego Powietrza” i banków oferujących Kredyt Czyste Powietrze – znajdują się na oficjalnej stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Fundusz nie promuje w swoim programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego należy sprawdzać z kim się współpracuje i co się wybiera, bo robi się to na własne ryzyko.

Kto jest operatorem programu „Czyste Powietrze”?

Obecnie trwa też pilotaż operatorów programu „Czyste Powietrze”, którzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia, ale tylko w dwóch województwach. W pozostałych Fundusz nie prowadzi tego typu działań.

Aktualnie w imieniu Funduszy działa pięć operatorów prywatnych ze specjalnymi identyfikatorami, zlokalizowanych na terenie Małopolski (więcej pod linkiem: czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy/malopolskie) oraz 23 gminnych, w województwie świętokrzyskim – 28 gminnych operatorów (czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy).

W żadnym innym województwie Fundusz nie prowadzi programu operatorskiego, dlatego trzeba być uważnym, gdy ktoś puka do drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem „Czystego Powietrza” namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. trzeba będzie oddać zaliczki, które w Twoim imieniu i za Twoją zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca).

Niebawem operatorzy w całej Polsce

Przy okazji Fundusz informuje, że na bazie doświadczeń z dwóch wspomnianych pilotaży, pracuje nad ogólnopolskim programem operatorów „Czyste Powietrze”, którzy będą w zasięgu ręki wnioskodawców w każdym województwie. Takie rozwiązanie Fundusz planuje na 2025 r., o jego szczegółach będzie informacja m.in. na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl.

RED

Źródło WFOŚiGW Katowice

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Podziel się:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *