Częstochowski oddział okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, przygotował dla młodzieży olimpiadę o zdrowiu. – To nasza doroczna inicjatywa i nie jedyna podejmująca problematykę zdrowia. W tym obszarze działamy bardzo aktywnie w Częstochowie oraz na obszarze powiatów regionu częstochowskiego – mówi przewodnicząca TPD Teresa Sidorkiewicz.
W projekcie uczestniczyło kilkadziesiąt szkół, do finału, który przeprowadzono 25 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 38 w Częstochowie, zakwalifikowało się ponad czterdziestu uczniów. W organizację projektu mocno włączyły się działaczki TPD: Barbara Gonera, Barbara Pasieka (przewodniczącą komisji oceniającej) i Halina Krzypkowska. – Bardzo znaczącą pomoc od wielu lat okazuje nam także dyrektor SP 38 Anna Dymek – dodaje przewodnicząca Teresa Sidorkiewicz
Szkoła Podstawowa nr 38 znana jest z działań na rzecz promocji zdrowego trybu życia. – Z Towarzystwem współpracujemy od wielu lat, olimpiadę o zdrowiu w naszych progach gościmy od pierwszej jej edycji. To dla nas oczywiste, bo jesteśmy szkołą z krajowym certyfikatem placówki promującej zdrowie. W naszej szkole od dziewiętnastu lat pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci funkcjonuje także ognisko środowiskowe – mówi dyr. SP 39 Anna Dymek. Jak podkreśla, szkoła na co dzień realizuje program edukacji zdrowotnej i sportowej. Mamy klasy o profilu tanecznym i profilu piłkarskim. W ramach programu przeprowadzamy zajęcia z dietetykiem. W konsekwencji w naszej szkole nie mamy dzieci otyłych, a dzięki sportowym zajęciom zmalał także problem ze skrzywieniami kręgosłupa. To wszystko przekłada się na coraz lepszą kondycję naszych uczniów, mniej chorują i chętnie chodzą na lekcje wuefu. Nie mamy problemu zwolnień z lekcji wychowania fizycznego, bo u nas dzieci nie są oceniane za wyniki, ale za wkład wnoszony w ich osiąganie – dodaje dyr. Dymek. Podobnie do edukacji prozdrowotnej podchodzi się z SP nr 1 w Kłobucku. – Naszym priorytetem jest zdrowie naszych uczniów, dlatego szczególną uwagę przywiązujemy do upowszechniania atrybutów zdrowego stylu życia. Robimy specjalistyczne gazetki, przeprowadzamy konkursy, organizujemy spotkania informacyjne. Wspieramy też ambicje sportowe naszych uczniów, a oni osiągają liczne sukcesy – podkreśla nauczycielka biologii Sylwia Napora.
O tym, co trzeba robić, aby być zdrowym mówią uczennice klasy o profilu tanecznym w SP 39. – Na pewno trzeba być aktywnym fizycznie oraz przywiązywać uwagę do prawidłowego odżywiania. Tego uczymy się w naszej szkole. Pomagają nam nasi fajni nauczycieli – mówią uczennice SP 38 Martyna Fryszer, Anna Lizińska i Aleksandra Bugała.
Uczestnik olimpiady Maciej Kulejewski z SP nr 1 w Kłobucku nie kryje, że poziom konkursu był wysoki. – Nie było łatwo, ale dałem radę, bo solidnie się przygotowałem. Lubię też sport: jeżdżę na rowerze, pływam, w wakacje chodzę po górach. To daje mi radość i zadowolenie – mówi nam Maciej. Z kolei Roksana Pawłowska i Partycja Śledziona z SP nr 37 zgodnie stwierdziły, że udział w olimpiadzie poszerzył ich wiedzę o zdrowiu oraz udzielaniu pierwszej pomocy. – To cenne dla nas wiadomości, bo różne zdarzają się sytuacje. Poznałyśmy też przyczyny chorób związanych ze złym odżywaniem i dlatego unikamy na przykład fast-foodów. I oczywiście uprawiamy sport – mówią dziewczęta.
URSZULA GIŻYŃSKA