EDUKACJA. Aula imienia dyrektor szkoły


16 kwietnia 2018 r. społeczność I LO im. J. Słowackiego przy al. Kościuszki 8 w Częstochowie, nadała szkolnej auli imię Zofii Idzikowskiej, nauczycielki, dyrektor szkoły, działaczki społecznej. Uroczystość uświetniły odsłonięcie tablicy oraz program artystyczny przedstawiony przez uczniów szkoły.

Zofia Idzikowska urodziła się w1884 r. w Tarnowie. Ukończyła gimnazjum w Krakowie, później studiowała germanistykę i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów od 1911 r. pracowała jako nauczycielka, a później przełożona szkoły powszechnej w Noworadomsku (Radomsko). W czerwcu 1921 r. została dyrektorką, a także nauczycielką w Państwowym Gimnazjum Żeńskim im. J. Słowackiego w Częstochowie. Funkcję dyrektora Zofia Idzikowska pełniła aż 32 lata. Wpisała się w sposób szczególny w historię szkoły. To dzięki jej inwencji i energii powstał pierwszy w Częstochowie, a drugi w Polsce, Komitet Rodzicielski. Dzięki zaangażowanym w jego pracę bogatym obywatelom szkoła odkupiła od państwa Chrzanowskich całą posesję wraz z majątkiem i wyposażeniem gimnazjum. W 1936 r. dokonała rozbudowy obiektu szkolnego .Zakupiona też została w Olsztynie koło Częstochowy willa „Zofia”, która stała się chlubą gimnazjum.
Z. Idzikowska angażowała się w działania na polu społecznym: od r. 1922 była członkinią zarządu Narodowej Organizacji Kobiet, Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Towarzystwa Popierania Budowy Publicznych Szkół Społecznych w Częstochowie.
Na początku lat 30. działała w sekcji szkolnictwa Obywatelskiego Komitetu Pomocy Zimowej dla Bezrobotnych. W latach 1936-37 zasiadała w komisji rewizyjnej, a w latach 1938-39 w zarządzie częstochowskiego koła Polskiego Białego Krzyża.
Podczas II wojny Światowej gmach przy al. Kościuszki 8 zajęli Niemcy. Dyrektor Idzikowska wspólnie z nauczycielami i pracownikami szkoły zdążyła jednak przed ich przybyciem ukryć i przechować cały majątek. W tak dużym stopniu nie dokonała tego podobno żadna szkoła w Polsce! Wiosną 1941 r. nominację na dyrektorkę tajnej szkoły średniej: Gimnazjum i Liceum im. J. Słowackiego i Gimnazjum i Liceum im. R. Traugutta. Zorganizowała tajne nauczenie prowadzone w grupach 2 do 10 osób głównie w domach uczniów.
Po wyzwoleniu, jeszcze w styczniu 1945 r. Kuratorium Kieleckie powołało w Częstochowie Komisję Weryfikacyjną do legalizacji wyników tajnego nauczania, której przewodniczącą została dyrektor Idzikowska. Równocześnie z pomocą nauczycieli i innych pracowników szkoły przystąpiła do uporządkowania sal szkolnych i wyposażenia ich w ukryte na początku wojny pomoce naukowe. W wyniku tych działań lekcje rozpoczęły się już 1 lutego 1945 r. Na początku w budynku gimnazjum Słowackiego odbywały się zajęcia dla młodzieży z gimnazjum Sienkiewicza, Traugutta oraz Społecznego Stowarzyszenia „Nauka i Praca”. Gdy goście otrzymali własne budynki, w obiekcie przeprowadzono niezbędne remonty, a w budynku frontowym utworzono internat.
Dyrektorem I LO była Z. Idzikowska do roku 1953. Zmarła w 1957 r. w Częstochowie, została pochowana na cmentarzu Kule.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *