DZIEŃ DAWCY SZPIKU W CZĘSTOCHOWIE


W tę niedzielę, 18 sierpnia, w szpitalu przy ul. Mirowskiej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych lub szpiku. W Polsce ponad 800 pacjentów rocznie potrzebuje pomocy niespokrewnionego dawcy.

Statystyki Światowej Organizacji Dawców Szpiku są alarmujące: co 27 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi, a w Polsce – co 40 minut. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 proc. pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie, a pozostali chorzy muszą liczyć na pomoc zarejestrowanych niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku.

Na świecie jest zarejestrowanych ponad 40 mln potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 2,2 mln to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze – a wśród nich 2 mln to dawcy z bazy Fundacji DKMS.

Choć jest tylu zarejestrowanych, potencjalnych dawców ciągle co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 15 lat Fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje Dni Dawców Szpiku w różnych miejscach Polski. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Rejestracja potencjalnych dawców w Częstochowie będzie się odbywać w niedzielę, 18 sierpnia,  w godz. 9.00 – 15.00 w Miejski Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej 15 (Zawodzie).

 Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, którego BMI nie przekracza 40. Rejestracja zajmuje ok. 10 minut i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z podstawowymi danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że antygeny dawcy zgadzają się z antygenami chorego, wtedy rozpoczyna się procedura doboru. Dawca przechodzi szczegółowe badania, podczas których sprawdzany jest jego stan zdrowia i jeśli nie ma przeciwwskazań, to dochodzi do przeszczepienia.

Istnieją dwie metody pobrania od dawcy. Pierwszą jest afereza, czyli pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, przypominające procedurę oddania płytek krwi czy osocza w stacjach krwiodawstwa. Obecnie stosuje się ją aż w 90 proc. przypadków. Metodą stosowaną u pozostałych 10 proc. dawców jest pobranie z talerza kości biodrowej (nie z kręgosłupa!). Donacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a cały zabieg trwa około godziny.

Więcej informacji na temat dawstwa szpiku i rejestracji można znaleźć na stronie Fundacji DKMS. 

na bazie informacji przesłanej przez Fundację DKMS

grafika obok: ze strony Fundacji DKMS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *