Bądź kierowcą na drodze swego życia…
Dzień Bezpiecznego Kierowcy (25.07.13) to inicjatywa mająca na celu popularyzację zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, podjęta w 2006 roku przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz kierowcę rajdowego – Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”.
W oparciu o informację pozyskaną od podinsp. Joanny Lazar z KMP w Częstochowie przedstawiamy statystykę zdarzeń drogowych, jakie miały miejsce na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego w I półroczu 2012 i 2013 roku (tabela):
Dane w oparciu o system SEWIK ROK 2012 ROK 2013
WYPADKI 258 (sprawca nietrzeźwy: 15) 190 (sprawca nietrzeźwy: 16)
KOLIZJE 2034 (sprawca nietrzeźwy: 59) 2537 (sprawca nietrzeźwy: 51)
RANNI 417 294
ZABICI 11 9
Ze statystyk wynika, że w I półroczu 2013 r. kierujący urodzeni w 1994 r. (młodzi kierowcy) byli sprawcami 47 zdarzeń drogowych.
Jak informuje Joanna Lazar przyczyną największej liczby zdarzeń w I półroczu 2013r. były: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (437 zdarzeń); niedostosowanie prędkości (360 zdarzeń); niezachowanie bezpiecznej odległości (301 zdarzeń); nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (243 zdarzenia); nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pieszemu (33 zdarzenia); nieostrożne wejście pieszego na jezdnię (26 zdarzeń).
SONDA GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ
Zapytaliśmy, czy częstochowska infrastruktura drogowa stwarza możliwość bezpiecznej jazdy?
Antoni Rot, aktor częstochowskiego teatru
– Niebezpieczne jest skrzyżowanie ulic Piastowska-Sabinowska, które warto oznakować i popracować nad jakością nawierzchni drogowej mapy Częstochowy – jej kondycja jest gorsza, niż dwa lata temu, a dziury nie podnoszą poziomu bezpieczeństwa.
Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy
– Z punktu widzenia rowerzysty, niebezpiecznie jest jeździć po tutejszych ulicach, a ścieżek rowerowych jest nadal za mało. Dlatego kierowcy powinni pamiętać o innych użytkownikach dróg, uwzględniając pieszych – szczególnie w ruchu przy ul. Śląskiej.
Ryszard Majer, rzecznik praw osób starszych
– Uciążliwe i stwarzające niebezpieczeństwo są dla osób starszych przede wszystkim miejscowe chodniki, które z uwagi na ograniczone środki finansowe nie są remontowane. Jakość nawierzchni drogowej i czytelność oznakowań poziomych też pozostawia wiele do życzenia, m.in. ulice osiedlowe w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 13.
Zbigniew Hibner, Komendant Miejski PSP w Częstochowie
– Częstochowska infrastruktura drogowa stwarza możliwość bezpiecznej jazdy, gdy kierujący pamięta o zachowaniu szczególnej ostrożności, dostosowaniu prędkości do odpowiedniej nawierzchni i warunkach panujących na drodze, po której się porusza.
Justyna Derda