Krzysztof Smela wójt gminy Mykanów, otrzymał tegoroczna nagrodę starosty częstochowskiego za zasługi dla powiatu w zakresie oświaty, kultury, zdrowia, sportu, rozwoju społeczno-gospodarczego.
Mykanów to nietypowa gmina. Dostatek mieszkańców idzie w parze z rozwojem. Gmina uchodzi za zagłębie cholewkarsko-szewskie, ale również przedstawicieli innych rodzajów działalności gospodarczej nie brakuje.
W gminie działa aż 1200 podmiotów gospodarczych. Coraz częściej osiedlają się tu częstochowianie. Nowe osiedla domów jednorodzinnych powstały w Mykanowie i Wierzchowisku. Nic też dziwnego, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby ludności – obecnie zasiedla gminę 13.707 mieszkańców.
Co sprawia, że warto mieszkać w tej gminie? – zapytaliśmy wójta Mykanowa Krzysztofa Smelę. – Zarząd i Rada Gminy robią wszystko, aby mieszkańcom żyło się jak najlepiej. Przyjęliśmy w swoim działaniu pewne priorytety w zakresie ochrony środowiska, oświaty, estetyki miejscowości, które konsekwentnie realizujemy – mówi wójt Krzysztof Smela.
Początki nie były jednak łatwe. Kiedy Krzysztof Smela obejmował w 1995 r. stanowisko wójta, gmina była zgazyfikowana zaledwie w 25 procentach, a obecnie jest to już 95 procent. Nie najlepiej było również z siecią telefoniczną, ale i z tym problemem praktycznie całkowicie się uporano. W tym czasie mieszkańcy nie mieli problemów jedynie z przyłączeniem do sieci wodociągowej. W 1996 r. rozpoczęto budowę sieci kanalizacyjnej, a 2 lata później oczyszczalni ścieków. Ten etap kanalizacji gminy ma zostać zakończony w bieżącym roku. Wówczas niemal wszystkie gospodarstwa w Mykanowie, Radostkowie, Rybnej, Kokawie i Przedkocinie będą podłączone do sieci.
Na sfinansowanie części inwestycji trzeba było pożyczyć pieniędzy. Gmina zaciągnęła preferencyjne kredyty. – Zarząd Gminy i radni nie bali się podjęcia trudnych decyzji – mówi wójt Smela. Dzisiaj wiadomo, że były one słuszne. Gmina będzie korzystała z europejskiego programu ISPA. Mykanów dostanie 4,5 miliona euro, a takie są całoroczne dochody gminy. Część inwestycji prowadzona będzie razem z Częstochową. Program ISPA jest rozłożony na kilka lat. W Mykanowie za unijne pieniądze powstanie stacja uzdatniania wody na ujęciu Wierzchowisko, a także rozbudowana zostanie kanalizacja sanitarna w gminie Mykanów oraz nastąpi rozbudowa oczyszczalni ścieków w Rybnej.
Oczkiem w głowie wójta Krzysztofa Smeli jest oświata. Mykanów jako pierwsza gmina z terenu byłego województwa częstochowskiego przejęła placówki oświatowe. Na oświatę przeznacza się najwięcej, bo 48,5 procent pieniędzy z gminnego budżetu. Szkoły wyposażone są w komputery.
– Jakością nauczania w naszych placówkach nie odbiegamy od poziomu szkół w Częstochowie. 4 lutego br. oddaliśmy do użytku gminną pracownię internetową – z dumą mówi wójt Smela.
Na terenie gminy funkcjonuje 5 ośrodków zdrowia. Każdy z nich zatrudnia lekarza internistę, stomatologa, ginekologa, pediatrę. Ośrodki są niepubliczne, ale ściśle powiązane z gminą. Wolny czas mieszkańcy mogą spędzić, wybierając się do Gminnego Ośrodka Kultury, którego dyrektorem jest Krzysztof Polewski.
GOK organizuje szereg imprez, znanych szeroko w kraju. Ustaloną renomę mają Międzynarodowy Turniej Tańca, Ogólnopolskie Biennale Malarstwa Ściennego, Rzeźby Plenerowej i Mozaiki Ceramicznej. W tym roku odbędzie się już czwarta edycja biennale. Dużą popularnością cieszy się Powiatowy Konkurs Ortograficzny (Mistrz Ortografii). Na terenie gminy działa kapela ludowa “Rybnianie”, zespół obrzędowo śpiewaczy “Borowianki”, klub tańca towarzyskiego “Zorba”. Jeśli ktoś woli bardziej aktywny wypoczynek, to może zapisać się do jednego z 18 działających tu klubów sportowych. Władzie gminy postawiły na rozwój sportu masowego. Każdy może przyjść do klubu i pograć w piłkę nożną czy siatkówkę.
DARIUSZ FIUTY