Śląskie Centrum Przedsiębiorczości tylko w tej perspektywie finansowej podpisało ponad 300 umów. Te firmy już wiedzą, że trafi do nich około 1,5 miliarda złotych. Twoja może być następna — w puli znajdują się jeszcze blisko 2 miliardy złotych.
— Przeprowadzonych zostało już 8 naborów, w tej chwili trwa kolejny — objaśnia Anna Jedynak-Rykała, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. — Działamy w dwóch obszarach. Jednym jest rozwój sektorów wiodących w naszym województwie, zaliczanych do inteligentnych specjalizacji, jakimi są: medycyna, technologie informacyjno-komunikacyjne, energetyka, zielona gospodarka i przemysły wschodzące. Wspieramy dążenie do stworzenia nowoczesnej gospodarki, opartej na badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych. Drugi obejmuje podregiony, które najbardziej ucierpiały wskutek przemian, a te w naszym województwie zajmują większość jego obszaru. Pomagamy tym firmom dostosować się do wymagań rynku, zastosować najnowsze, ekologiczne rozwiązania oraz zachować miejsca pracy. Dla nich przeznaczone są środki pochodzące z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Strategia dla rzemieślników
Czy znajdujesz się wśród tych grup, które jeszcze nie opisały planów rozwoju lub nie korzystały z Funduszy Europejskich? Nie jesteś sam. Jak wynika z raportu opublikowanego w 2023 r. przez PARP „Tropami polskiego rzemiosła” tylko 26% firm tej branży myśli o strategii rozwoju, a w formie pisemnej posiada ją jedynie 6%. Podobnie niski jest poziom posiłkowania się środkami unijnymi. Wynosi jedynie 10%. Tymczasem co trzecia firma chciałaby wymienić maszyny, a około 20% myśli o rozwoju. Pomyśl, jakie możliwości otworzą się przed Tobą, gdy sięgniesz po dotację.
Na początku przyszłego roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości ogłosi nabór przeznaczony dla rzemieślników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną w sposób ciągły od co najmniej jednego roku. Spełniające tę zasadę mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy będą mogły zrealizować projekty w następujących podregionach: bielskim, bytomskim, gliwickim, katowickim, rybnickim, sosnowieckim i tyskim.
Co możesz zyskać?
Sfinansujemy do 85% kosztów projektu, minimalna kwota wsparcia wynosi 50 000 zł, natomiast maksymalna — 400 000 zł. Dodatkowo, całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 200 000 euro. Warunkiem jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, dlatego przygotuj dyplomy mistrzowskie, świadectwa czeladnicze lub inne dokumenty, które potwierdzają Twój zawód jako rzemieślnika.
Zapewne dostrzegasz, że klienci coraz bardziej są zainteresowani ekologią. Zwracają uwagę nie tylko na oferowane produkty czy usługi, ale także na to, jakimi wartościami kierują się ich wytwórcy. Możesz wpłynąć na to, w jaki sposób będzie postrzegana Twoja firma, gdy wprowadzisz na przykład gospodarkę o obiegu zamkniętym do swojej produkcji. W tej chwili stosuje ją tylko 11% rzemieślników. Już dzięki temu istotnie wzrośnie przewaga konkurencyjna. A będziesz mógł nabyć także bardziej nowoczesne, przyjazne dla środowiska maszyny i urządzenia. Co więcej, gdy zaplanujesz wdrożenie nowych technologii albo innowacyjnych rozwiązań, otrzymasz dodatkowe punkty, które zwiększą szansę na uzyskanie dofinansowania. Fundusze unijne to odpowiednia droga do obniżenia kosztów działalności, wprowadzenia nowych metod produkcji lub świadczenia usług, pozyskania nowych klientów. Dzięki nim talent i rzetelność połączysz z rozwojem technologicznym, a Twoja firma stanie się naprawdę nowoczesna.
Wszystkich zainteresowanych rzemieślników zapraszamy do lektury artykułu poświęconego „Kryteriom wyboru projektów” dla działania 10.3 Wsparcie MŚP na rzecz transformacji, typ projektu Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej: Transformacja — Twój przepis na sukces w nowym naborze dla rzemieślników.
Nowy rok — nowe plany
Przedsiębiorcy już wkrótce mogą spodziewać się aktualizacji harmonogramu. Będziemy o tym informować na stronie scp-slask.pl — zwróć szczególną uwagę na zakładkę Nabory.
Wiele przydatnych, szczegółowo wyjaśnionych, kwestii związanych z wypełnianiem wniosku o dofinasowanie, a także realizacją projektów znajdziesz w artykułach zamieszczanych w poradniku dla przedsiębiorców Fundusze dla Biznesu, a aktualności sprawdzisz na naszym profilu w serwisie Facebook.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
7 komentarzy
Realna pomoc dla przedsiębiorców i rzemieślników warto mieć swoją strategie i aplikować po środki unijne
Każdy przedsiębiorca powinien się zapoznać z tym artykułem.
Pozdrawiam Redakcję
Bardzo fajna inicjatywa. Warto skorzystać.
Dobrze, że jest ta strona. Lubię tutaj zaglądać zawsze czegoś fajnego się dowiem. Energetyka to dziedzina, która bardzo mnie interesuje. Warto z tego programu skorzystać i dostosować swoją firmę do nowych rozwiązań.
Interesujący artykuł prowadzę firmę więc będę chciał z niego skorzystać.
Jeśli są środki unijne to trzeba z nich skorzystać.
Bardzo interesujący artykuł. To oczywiste że jeśli są środki unijne, to trzeba je w pełni wykorzystać.