Digital nomad – kto to jest i jak nim zostać?


Styl życia cyfrowych nomadów wykracza poza bycie marginalnym trendem, stając się coraz popularniejszym ruchem dla tysięcy freelancerów, przedsiębiorców, pracowników zdalnych i kreatywnych.

Opierając się na nowoczesnych technologiach oraz zmieniającej się kulturze pracy, coraz więcej osób decyduje się mieszkać i pracować za granicą, często z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Kim tak naprawdę jest digital nomad, jak zacząć i czy taki styl życia jest dla Ciebie odpowiedni?

 

Kim jest digital nomad?

Digital nomad (ang. cyfrowy nomada) to osoba, która wykorzystuje technologię do pracy zdalnej, podróżując po świecie lub mieszkając w różnych lokalizacjach. W przeciwieństwie do tradycyjnej pracy biurowej ten styl życia nie wiąże się z przywiązaniem do stałego miejsca pracy, pozwalając na spędzenie jednego miesiąca na Bali, kolejnego w Pradze, a następnego w Lizbonie.

Co ciekawe, to właśnie stolica Portugalii jest najbardziej polecanym miastem do prowadzenia tego stylu życia, przede wszystkim za sprawą niższych kosztów życia.

Zdaniem badającej ten fenomen Anny Kruczyńskiej z redakcji Onetu, Polaków przyciąga nie tylko „zapach wina małych rodzinnych winiarni”, ale również „surferskie plaże idealne dla cyfrowych nomadów.”

Osoby decydujące się na mieszkanie i pracę w tej czy innej lokalizacji zwykle pracują w następujących sektorach:

  • Informatyka i programowanie
  • Tworzenie treści internetowych, copywriting, prowadzenie social mediów
  • Marketing cyfrowy i optymalizacja SEO
  • Coaching, korepetycje językowe, prowadzenie kursów online
  • Projektowanie grafik, multimediów, filmów

Rosnąca cyfryzacja sprawia jednak, że coraz więcej zawodów przenosi się z czasem do świata online, pozwalając specjalistom na komfortową pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie.

Dlaczego styl życia cyfrowego nomady jest tak popularny?

Pracownicy decydują się rozpocząć życie digital nomad z kilku względów:

  • Popularność pracy zdalnej: pandemia COVID-19 spowodowała normalizację wykonywania obowiązków zawodowych bez konieczności obecności w biurze.
  • Rozwój technologii: do dyspozycji cyfrowych nomadów pozostają rozbudowane narzędzia ułatwiające komunikację i organizację zadań.
  • Lepszy work-life balance: pracę zdalną można równoważyć z rozrywką, sięgając po kasyno blik, gry online czy streaming filmów i seriali.

 

  • Mniejsze wydatki na życie: wybierając życie w kraju z niższymi kosztami życia, można sporo zaoszczędzić.

Przede wszystkim jednak bycie nomadą cyfrowym kojarzy się z wolnością i możliwością zdobywania wyjątkowo cennych doświadczeń. Nie jest to jednak trend, który zadowoli każdego.

Wyzwania, z jakimi muszą sobie radzić cyfrowi nomadzi

Pomimo licznych zalet życia jako digital nomad, trend ten wiąże się też z paroma trudnościami. Zanim spakujesz plecak i kupisz bilet w jedną stronę, musisz być świadom tych wyzwań:

  • Niepewna stabilność: dotyczy głównie freelancerów (91% spośród wszystkich nomadów), którzy muszą stale „gonić za marchewką”, zdobywając nowych klientów.
  • Praca w różnych strefach czasowych: dostosowanie godzin pracy do innych stref czasowych może przykładowo wymuszać aktywność w godzinach nocnych.
  • Samotność: dr socjologii Michał Lutostański uważa, że „efektem ubocznym nomadycznego trybu życia jest samotność”, niezależnie od tego, czy wyjeżdża się na własną rękę, czy z drugą osobą.
  • Problemy z Internetem: w niektórych krajach szybkość połączenia z siecią będzie wolniejsza niż w Polsce, np. w zakresie zasięgu 5G.
  • Ograniczenia prawne: na terenie państw spoza UE możesz napotkać przeszkody związane z wizą lub pobytem dłuższym niż trzy miesiące.
  • Samodzielna równowaga pracy i rozrywki: cyfrowi nomadzi muszą na własną rękę organizować sobie czas, balansując obowiązki zawodowe z przyjemnościami.

Jeżeli jesteś gotowy sprostać tym wyzwaniom, w takim razie życie w myśl zasady „rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady” może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Jak zostać digital nomad?

Kolejnym naturalnym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie się do tego nowego stylu pracy i życia. Poświęć chwilę na przestudiowanie poniższych kroków:

1.     Wybierz idealną karierę dla siebie

Preferujesz przywiązanie do umowy i etatu, a może interesuje Cię większa swoboda freelancera? Na początku warto określić swoje cele i ambicje, bazując na własnych umiejętnościach, wiedzy oraz możliwościach. Być może zainteresuje Cię marketing afiliacyjny, prowadzenie biznesu, albo też zdalna obsługa klientów? Od tego etapu zależy dalszy rozwój Twojej kariery, więc wybierz mądrze.

2.     Zbuduj portfolio i pokaż się w sieci

Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy też szukasz zatrudnienia na etacie, musisz być widoczny w Internecie. Odśwież swój profil w serwisie LinkedIn, zarejestruj się na platformach dla freelancerów, uruchom osobistą stronę www. Widoczność i reputacja mają ogromne znaczenie dla przyszłych klientów.

3.     Zabezpiecz swoje przychody i siebie samego

Zanim wyruszysz w podróż cyfrowego nomady, upewnij się, że masz finansową poduszkę bezpieczeństwa. Potrzebujesz do tego stałych przychodów. Warto też rozważyć oszczędności na co najmniej 3 miesiące do przodu, a do tego ubezpieczenie na życie i podróż. Wyposaż się też w zapasowe urządzenia do pracy zdalnej, takie jak drugi laptop, komórka czy zestaw ładowarek.

4.     Wybierz kierunek podróży

Aby osiągnąć sukces jako digital nomad, musisz obrać właściwą destynację. Weź pod uwagę lokalne koszty życia, potencjalny szok kulturowy, wymagania wizowe, jakość Internetu, a także wielkość społeczności pracowników zdalnych. Po przybyciu na miejsce skontaktuj się z innymi nomadami za pośrednictwem forów internetowych, grup społecznościowych czy w przestrzeniach coworkingowych.

Czy styl życia digital nomad jest dla Ciebie? Podsumowanie

Bycie cyfrowym nomadą to unikalne połączenie wolności, podróżowania oraz rozwoju zawodowego.

Choć ten styl życia wiąże się z pewnymi wyzwaniami, to jednak może przynosić sporo satysfakcji, szczególnie osobom ceniącym sobie większą elastyczność. Ostateczna decyzja należy wyłącznie do Ciebie – dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, nastawieniu i narzędziom możesz uwolnić się od tradycyjnego 40-godzinnego tygodnia w biurze, uwalniając swój pełen potencjał.

 

Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *