Debiutanckie trafienia

Raków Częstochowa pokonał w piątkowy wieczór (23 sierpnia br.) na wyjeździe trzeciego z beniaminków PKO Bank Polski Ekstrkaklasy – gdańską Lechię, 2:1 w spotkaniu szóstej serii gier. Honorowego gola dla gdańszczan uzyskał ich kapitan – Rifet Kapić w 59 minucie. Natomiast trafienia dla drużyny Marka Papszuna były autorstwa Patryka Makucha w 87 minucie oraz Jonatana Brauta Brunesa w 90 minucie.

Początek piątkowego spotkania należał do częstochowian, którzy już w drugiej minucie meczu za sprawą Patryka Makucha stworzyli sobie pierwszą w tej części gry groźną sytuację. Jednak rosły napastnik “Czerwono – niebieskich” głową uderzył niecelnie na bramkę strzeżoną przez Szymona Wieraucha. W dalszej części pierwszej połowy gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska i z obydwu stron sytuacji podbramkowych było jak na “lekarstwo”. Premierowa odsłona zakończyła się bezbramkowym remisem.

W drugiej połowie spotkania kibice, którzy zasiedli na trybunach Polsat Plus Areny Gdańsk obejrzeli aż trzy gole. W 60 minucie po stracie piłki przez Raków w środku pola, efektownym strzałem popisał się Rifet Kapić i otworzył wynik spotkania w Gdańsku. Ku zaskoczeniu miejscowych oraz ku zdziwieniu przede wszystkim częstochowian, wychowanek FK Krajiny Cazin – kapitan gospodarzy wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Im bliżej zakończenia spotkania tym coraz bardziej pachniało sporego kalibru sensacją. Jednak w samej końcówce meczu zespół pod wodzą Marka Papszuna zaprezentował piorunującą końcówkę. Najpierw w 87 minucie gola wyrównującego strzałem głową tuż przy samym słupku zdobył wychowanek UKS SMS-u Łódź, Patryk Makuch.

Gdy wydawało się, że spotkanie w Stolicy Trójmiasta zakończy się remisem 1:1 to w 90 minucie bramkę na 2:1 zdobył Norweg, Jonatan Braun Brunes. Dla obydwu zawodników były to debiutanckie gole w barwach Rakowa Częstochowa.

Mimo, że do regulaminowego czasu gry drugiej części spotkania arbiter główny Pan Wojciech Myć z Lublina doliczył jeszcze cztery dodatkowe minuty, to więcej goli już nie padło i tym samym Raków Częstochowa pokonał na wyjeździe trzeciego z beniaminków – Lechię Gdańsk, 2:1 w spotkaniu szóstej serii gier o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Częstochowianie mają na swoim koncie jedenaście punktów.

Kolejne ligowe spotkanie “Czerwono – niebiescy” rozegrają w najbliższy piątek, 30 sierpnia br. O godzinie 18:00 przed własną publicznością zmierzą się z Piastem Gliwice. Ten mecz “na żywo” pokażą stacje Canal + Sport 5 oraz Canal + Sport 3. Początek przedmeczowego studia od godziny 17:40. W drużynie Piasta występuje dwóch byłych zawodników Rakowa: Miłosz Szczepański i Fabian Piasecki.

Jednak na regularne występy może liczyć tylko ten pierwszy, bowiem Fabian Piasecki w czwartej kolejce spotkań przeciwko GKS-owi Katowice (12 sierpnia br.)  doznał uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego, przez co napastnika Piasta czeka od trzech do sześciu tygodni przerwy w grze.

23.08.2024, g.20:30: Gdańsk (Polsat Plus Arena Gdańsk):

KS Lechia Gdańsk – RKS Raków Częstochowa 1:2, (0:0),

1:0: Kapić 59′

1:1: Makuch 87′

1:2: Brunes 90′

Sędziował: Wojciech Myć (Lublin). Żółte kartki: Pllana 41′ (faul), Chłań 45+3′ (faul), Berggren 68′ (faul), Brunes 85′ (faul). Widzów: 11 976.

KS Lechia Gdańsk: 1.Szymon Weirauch – 33.Tomasz Wójtowicz, 44.Bujar Pllana, 3.Elias Oskar Olsson, 20.Conrado Buchanelli Holz “Conrado” (88′ 23.Miłosz Kałahur), 7.Camilo Andrés Mena Márquez, 5.Iwan Tarasowycz Żelizko, 8.Rifet Kapić (kpt), 17.Anton Ołeksandrowycz Carenko (88′ 6.Karl Wendt), 30.Maksym Serhijowycz Chłań (81′ 11.Dominik Piła), 9.Bohdan Serhijowycz Wjunnyk (81′ 79.Kacper Sezonienko).

Rezerwowi: 29.Bohdan Ihorowycz Sarnawski – 4.Andrei Chindriș, 94.Loup-Diwan Gueho, 19.Serhij Anatolijowycz Bułeca.

Trener: Szymon Grabowski.

RKS Raków Częstochowa: 1.Kacper Trelowski – 7.Fran Tudor (kpt), 4.Strátos Svárnas, 33.Kamil Pestka (23′ 88.Matej Rodin), 20.Jean Carlos Silva Rocha, 5.Karl Vilhelm Gustav Berggren, 30.Władysław Koczerchin, 84.Adriano Luis Amorim Santos “Adriano Amorim”(84′ 10.Ivi López), 97.Lázaros Lábrou (51′ 18.Jonatan Braut Brunes), 26.Eric Ouma Otieno (84′ 21.Dawid Drachal), 9.Patryk Makuch.

Rezerwowi: 12.Dušan Kuciak – 8.Ben Lederman, 17.Jakub Myszor, 23.Péter Baráth.

Trener: Marek Papszun.