Dwa dni – 28 i 29 października 2020 r. – członkowie Związku Gmin Jurajskich zrealizowali kolejną akcję „Czyste Skały”. Prowadzona od 2014 roku inicjatywa ma na celu przywrócić do stanu „naturalnego” wapienne ostańce, które często padają ofiarą współczesnych pseudoartystów – tzw. graficiarzy.
Jurajskie ostańce nie potrzebują upiększeń w postaci wyznań uczuć, emocji kibiców i pseudo malarstwa. Chcemy zostawić Jurę następnym pokoleniom czystą i w naturalnych kolorach. Do mycia używamy sprawdzonej ekologicznej metody piaskowania, polegającej na użyciu sprężonego powietrza i specjalnego piasku. Trudnością jest konieczność podjechania z ciężkim sprzętem w pobliże skał. Często pomagają nam w tym strażacy ochotnicy i Grupa Jurajska GOPR – mówi prezes Związku Gmin Jurajskich Adam Markowski.
Tym razem oczyszczono ostańce w Trzebniowie w Gminie Niegowa (Skała z Krzyżem), w Suliszowicach w Gminie Żarki (Skała Kapuśniak), Niegowonicach w Gminie Łazy (Skała Kromołowiec) oraz skałę pomiędzy Ryczowem, a Kocikową w Gminie Pilica.
UG
Fot. ZGJ
Materiał ukazał na stronie: „Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.