Częstochowski Tydzień Otwartych Drzwi dotyczący Rodzicielstwa Zastępczego trwa od 10 do 16 października 2018.
Częstochowski Tydzień Otwartych Drzwi dotyczący Rodzicielstwa Zastępczego rozpoczął się 10 października od spotkania inaugurującego i akcji plenerowej, potrwa do 16 października. Na dni otwarte zapraszają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, a także Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny, w obu punktach, przy specjalnie przygotowanych stanowiskach, będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat rodzicielstwa zastępczego udzielane przez specjalistów w tej dziedzinie.
To kolejny sposób na promocję idei pieczy zastępczej w Częstochowie i zachęta dla mieszkanek i mieszkańców miasta do tworzenia rodzin zastępczych.
Poszukiwanie kolejnych osób, które chciałyby stworzyć rodziny zastępcze to bardzo ważne zadanie. Na takie rodziny czekają bowiem dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej, na skutek różnego rodzaju kryzysów i trudności. W takiej sytuacji opiekę nad nimi przejmuje placówka opiekuńczo-wychowawcza lub właśnie rodzina zastępcza. Żadna, nawet najlepsza instytucja, nie jest w stanie zabezpieczyć potrzeb emocjonalnych dzieci w takim stopniu jak rodzina.
W Częstochowie wsparcie rodziców zastępczych to bardzo ważny aspekt. W tym roku przyjęto uchwałę, dzięki której znacząco podniesiono w Częstochowie stawki wynagrodzenia dla rodziców zastępczych zawodowych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Obecnie pensje minimalne rozpoczynają się od kwoty 2.700 zł do 3.400 tys. zł – w zależności od rodzaju pieczy rodzinnej i ilości wychowywanych dzieci.
W tym roku opracowano także Program Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej Miasta Częstochowy na lata 2018-2020, od lat funkcjonuje Miejska Rada Rodziców Zastępczych, działania prowadzi też Zespół na rzecz promocji rodzicielstwa zastępczego.
W naszym mieście częstochowski MOPS prowadził już wiele akcji promocyjnych , których ideą było rodzicielstwo zastępcze – m.in. przejazdy zabytkowym tramwajem, konferencje, happeningi, konkurs literacki i plastyczny. W zeszłym roku zorganizowano wystawę plenerową na placu W. Biegańskiego. Tym razem częstochowianie będą mogli skorzystać z Częstochowskiego Tygodnia Otwartych Drzwi.
WIĘCEJ O DNIACH OTWARTYCH
Częstochowski Tydzień Otwartych Drzwi dotyczący Rodzicielstwa Zastępczego trwa od 10 do 16 października 2018. Organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie.
Podczas dni otwartych odbędą się dyżury specjalistów pieczy zastępczej, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące rodzicielstwa zastępczego m.in. jakie są rodzaje rodzin zastępczych, w jaki sposób założyć rodzinę zastępczą, jak działają i funkcjonują rodziny zastępcze, jak wyglądają formalności.
Zaproszone są wszystkie chętne osoby, nie trzeba się wcześniej zapisywać.
Specjaliści czekają w dwóch lokalizacjach:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 2, 42-217 Częstochowa
tel. 34 372 42 24 lub końcówki /21 /19
www.mops.czestochowa.pl
Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny
ul. Jasnogórska 34, 42-217 Częstochowa
tel. 502 985 101
www.dlarodziny.com
Harmonogram dni otwartych:
data
GODZINY DYŻURÓW
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie
GODZINY DYŻURÓW
Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny
11.10 czwartek
7.30 – 15.30
7.30 – 19.00
12.10 piątek
7.30 – 15.00
7.30 – 19.00
13.10 sobota
–
9.00 – 14.00
15.10 poniedziałek
7.30 – 15.30
7.30 – 19.00
16.10 wtorek
7.30 – 16.00
7.30 – 19.00
WIĘCEJ O PIECZY ZASTĘPCZEJ
Priorytetem jest, by dzieci, w których rodzinach biologicznych doszło do kryzysów, trafiały do rodzin zastępczych, a nie do pieczy instytucjonalnej.
Piecza rodzinna:
Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka tworzą ludzie decydujący się wychować dziecko, którego nie są biologicznymi rodzicami (dziecko może, ale nie musi być spokrewnione).
Rodzina zastępcza daje dzieciom opiekę i oparcie, równocześnie (podobnie jak ma to miejsce w przypadku dzieci które trafiają do pieczy instytucjonalnej) dzieci mają możliwość powrotu do rodziny biologicznej, jeśli ta zażegna kryzys i wykaże się zdolnością do ponownej opieki nad dzieckiem.
Są cztery rodzaje rodzinnej pieczy zastępczej:
rodziny spokrewnione
rodziny niezawodowe
rodziny zastępcze zawodowe
rodzinne domy dziecka
Najbardziej poszukiwani są rodzice zawodowi oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka – tworzący dom dla dzieci, których zazwyczaj wcześniej nie znają, zapewniają opiekę tym dzieciom, które nie mają możliwości, by rodzicami zastępczymi zostali krewni czy osoby bliskie.
Obecnie w Częstochowie jest ogółem 269 rodzin zastępczych, w tym 12 rodzin zawodowych i 3 rodzinne domy dziecka.
Łącznie w rodzinach zastępczych przebywa 375 dzieci, z tego 48 w rodzinach zawodowych lub rodzinnych domach dziecka.
ZAWÓD – RODZIC? TAK TO MOŻLIWE!
Rodzina zastępcza to nie tylko misja, to także możliwość samorealizacji.
Rodzic zastępczy zawodowy może całkowicie poświęcić czas dzieciom i spełniać się zawodowo zapewniając opiekę maluchom w potrzebie – otrzymuje wynagrodzenie i świadczenia, podobnie jak w umowie o pracę.
Rodzicom zastępczym oferowane jest pełne wsparcie:
pomoc pedagogiczna, psychologiczna i prawna;
specjalistyczne szkolenia ;
pomoc finansowa na utrzymanie dziecka.
r