Częstochowianie lubią kamienie


15 i 16 września 2012 r. w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego, przy ul. Pułaskiego 15 mogliśmy podziwiać piękno ukryte w kamieniach. Sześćdziesięciu wystawców z całego kraju pokazało swoje kolekcje.

Była to już 23. edycja Giełdy w naszym mieście. Chętnych do zwiedzania i zakupu okazów nie brakowało. Stałymi bywalczyniami Giełdy są Dorota Gawrońska i Dorota Jędrzejak z Częstochowy. – Przyciąga nas tu różnorodność, ciekawostki, a przede wszystkim ręczna robota. Dla kobiety jest ważne, że ma rzecz oryginalną, niebanalną i na topie. Zawsze znajdziemy tu coś dla siebie oraz suweniry dla bliskich. Osobiście uwielbiam bursztyny i krzemień pasiasty. Wierzę w moc kamieni. Moim kamieniem jest górski kryształ, zawsze go mam przy sobie – mówi Dorota Gawrońska. Regularnie na wystawę przychodzi też Bogusława Wotyk z Częstochowy. – Giełda obfituje w nowości. Od dawna polowałam na srebrne widelczyki z masą perłową do koreczków i wreszcie tu udało mi się je zakupić. Zaciekawiają pomysły wykonania naszyjników, jest więcej nowych wzorów. Podoba mi się wszystko, i co ważne, zawsze za nieduże pieniądze coś sobie sprezentuję – stwierdza pani Bogusława.
Na wystawie można też zgłębić wiedzę o minerałach, pochodzących z najodleglejszych zakątków kuli ziemskiej, zarówno tych mających tylko znaczenie mineralogiczno-kolekcjonerskie, jak i stanowiących surowiec do wyrobu wszelkiego typu elementów dekoracyjnych, galanterii i wyrobów jubilerskich. Kolekcjoner Henryk Gawron z Chrzanowa przygodę ze skamieniałościami zaczął dwadzieścia lat temu od poszukiwań skamieniałego drewna. Do dzisiaj zbiera okazy. Z Maroka przywozi ametysty i kryształy gipsu (Atlas Wysoki), geody kwarcowe (Sahara Zachodnia), skamieniałe zęby rekinów sprzed 55 milionów lat temu i trylobity – najstarsze skamieniałości mające 380 milionów lat. Z Hiszpanii z kolei kryształy pirytu skrystalizowane w skale w formie sześcianów. Jak mówi również w Polsce są krainy bogate w skamieniałości. – Rudę złota spotyka się na Złotym Stoku na Dolnym Śląsku, kryształy gipsu w kopalni miedzi w Lubinie. Wiele okazów jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w okolicach Częstochowy, Wielunia i Krakowa – zdradza nam swoje tajemnice.
Kolejna giełda już na wiosnę 2013 roku. Organizatorzy zapraszają.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *