Częstochowa według Frączka w Pradze


Prace malarskie częstochowskiego artysty – Bartosza Frączka, które można znaleźć m.in. w miejskim kalendarzu na 2015 r. prezentowane są na wystawie plenerowej w Pradze. Obrazy przedstawiające charakterystyczne motywy Częstochowy to forma promocji miasta i rodzimych artystów, zaproponowana przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Wystawa zawisła na ozdobnym ogrodzeniu przy Ambasadzie RP w Pradze, na jednej z głównych ulic prowadzących na królewską dzielnicę Hradczany.

Obrazy Bartosza Frączka to barwny spacer po Częstochowie, w którym mieszkańcy odnajdą elementy przestrzeni miejskiej – z reguły dobrze im znane. Prascy przechodnie mogą natomiast nie tylko zobaczyć najbardziej znane i charakterystyczne miejsca w Częstochowie, ale także dowiedzieć się o projekcie nieco więcej, gdyż na planszach umieszczono opisy dotyczące miasta, artysty i ośrodka promocji kultury w trzech językach: polskim, czeskim i angielskim.

Instalacja prac Bartosza Frączka na najruchliwszym trakcie w Pradze była możliwa dzięki współpracy z Konsulem Honorowym Republiki Czeskiej w Częstochowie Jarosławem Krykwińskim. „Naszą” wystawę w stolicy Czech można oglądać do połowy stycznia.

Bartosz Frączek urodził się w 1974 w Częstochowie. Studia ukończył z wyróżnieniem i dyplomem z malarstwa w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego. W roku 2009 uzyskał stopień doktora na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Jest adiunktem na Wydziale Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych – m. in. w Holandii, Szwecji, Danii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii i na Węgrzech oraz ponad 170 zbiorowych na całym świecie. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, pokazywane były także na targach sztuki Hanse Art (Lubeka, Oldenburg, Brema, Hamburg), Artevent expo (Antwerpia, Arnhem) czy Artistes Contemporaines (Lozanna, Geneva). Zajmuje się głównie malarstwem oraz upowszechnianiem kultury plastycznej. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Biennale Miniatury oraz kuratorem wielu międzynarodowych wystaw.

W cyklach obrazów, które ostatnio maluje, pokazuje odwiedzane miasta, a właściwie autorskie kompilacje ważnych dla danego miasta elementów, które zestawione ze sobą na płótnie, tworzą nowy wątek malarski. Na liście sportretowanych miast znalazły się dotychczas: Praga, Lubeka, Saloniki, Hamburg, Mediolan, Kilonia, Berlin, Budapeszt, Rzym oraz oczywiście rodzinna Częstochowa.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *