1 sierpnia br. częstochowianie, wśród nich harcerze, organizacje kombatanckie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta oraz członkowie lokalnego Prawa i Sprawiedliwości uczcili pamięć poległych w Powstaniu Warszawskim. Obchody rozpoczęto minutą ciszy, po której symbolicznie, o godzinie 17:00, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo odprawiono Mszę św. kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Po jej zakończeniu przemaszerowano przed Grób Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza u stóp Jasnej Góry, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze. Wieczorem w altanie Parku im. S. Staszica chór Cantate Deo dał koncert muzyki powstańczej „Zostali w pieśniach”.
Częstochowianie od początku interesowali się przebiegiem powstania i jego uczestnikami, udzielając wsparcia militarnego, materialnego, dając schronienie. Wielu wyruszyło też na pomoc stolicy, między innymi, Wojciech Omyła „Wojtek”, Jerzy Kurpiński „Ponury’ oraz ks. Antoni Machewka, związany w późniejszych latach z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”. W okresie Powstania znaczącą rolę odegrali przedstawiciele Kościoła, na co podczas Mszy św. zwrócił uwagę abp Wacław Depo.
– Wspominając ze czcią bohaterów Powstania Warszawskiego nie można pominąć jeszcze jednego aspektu, a mianowicie bohaterskich kapelanów, którzy sprawowali co dzień najświętszą ofiarę Chrystusa na ulicach pola walk. Nie sposób nie wspomnieć sióstr zakonnych sanitariuszek, które z narażeniem życia niosły pomoc rannym powstańcom i cywilom – powiedział Ksiądz Arcybiskup. W Częstochowie rolę tę pełniły Siostry Zmartwychwstanki, które prowadziły kuchnię, organizowały pomoc dla partyzantów, współpracowały z podziemiem, organizowały opiekę w szpitalach. Pomagał im w tym ks. Wojciech Mondry, pierwszy redaktor naczelny „Niedzieli”.
AG
Foto: Marcin Szpądrowski
Kwiaty składa delegacja Częstochowskiego Klubu “Gazety Polskiej”, od lewej: Alicja Potocka, radny PiS Artur Gawroński i prezes Agnieszka Łuczak.
AG