Główne uroczystości, zorganizowane przez Urząd Miasta i Związek Inwalidów Wojennych RP, rozpoczęły się o godz. 10.00 na Placu Pamięci Narodowej. Obecni byli przedstawiciele rożnych szczebli samorządu, miejscy radni, reprezentanci organizacji pozarządowych, służb mundurowych – w tym Policji, Straży Pożarnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji – kombatanci, członkowie Związku Piłsudczyków, nauczyciele i poczty sztandarowe częstochowskich szkół. Nie zabrakło młodzieży z klas mundurowych.
Wojskową asystę sprawował Pododdział Honorowy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Po odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. Ekumeniczną modlitwę – w intencji poległych w czasie II wojny – poprowadził Kapelan Środowisk Kombatanckich, ks. Stanisław Rospondek.
Odczytano apel pamięci, w którym padły m.in. słowa: Rodacy i żołnierze polscy, którzy w 1939 roku stanęliście do walki w obronie Rzeczypospolitej! Marzenia, z którymi szliście do walki o niepodległość, dziś realizujemy my – Wasi dumni spadkobiercy. Kolejne pokolenia Polaków czerpią z Waszego etosu wzór patriotycznej postawy i oddania Ojczyźnie. Potem przyszedł czas na złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny.
Już od pierwszych minut wojny, rozpoczętej niemiecką agresją na Rzeczpospolitą o godz. 4.45, okolice Częstochowy zostały objęte intensywnymi działaniami Wojska Polskiego usiłującego spowolnić natarcie niemieckiej 10. Armii. Walki toczyły się pod Mokrą, a także pod Opatowem, Krzepicami i Kłobuckiem. Polską formacją, która na ziemi częstochowskiej niemal samodzielnie stawiała opór najeźdźcom, była 7. Dywizja Piechoty, dowodzona wówczas przez gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego.
za UMCz