Ranking szpitali 2008
Dziennik „Rzeczpospolita” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia ogłosiły tegoroczny ranking krajowych szpitali. W zestawieniu stu szpitali publicznych: wielospecjalistycznych i onkologicznych nie znalazła ani jedna placówka z Częstochowy.
W zestawieniu szpitali publicznych: monospecjalistycznych bez onkologicznych, pierwsze miejsce w kraju zajęło Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, a na drugim miejscu sklasyfikowano Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. W opinii dziennika Siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń „to jedyny w Polsce szpital leczący oparzenia kompleksowo, zgodnie z najwyższymi światowymi standardami.” Z kolei o piekarskim szpitalu napisano, że „słynie z kompleksowego leczenia: od operacji do rehabilitacji. Robi specjalistyczne, nieinwazyjne operacje stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Piekarscy lekarze cieszą się uznaniem w Europie.” Wśród szpitali publicznych: wielospecjalistycznych i onkologicznych najwyżej oceniono Centrum Onkologii w Gliwicach, którego sukces – zdaniem oceniających – w dużej mierze wynika z osiągnięć części badawczej Instytutu. Naukowcy poszukują m.in. nowych markerów nowotworowych, co pomaga wykryć i walczyć z rakiem. Nieprzypadkowo też te placówki uznano za najlepsze w województwie śląskim. W czołowej dziesiątce znalazły się także m.in.: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, Centrum Pediatrii w Sosnowcu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rybniku.
Przy tworzeniu rankingu kierowano się poziomem zarządzania, czyli spełnieniem wymogów sanitarnych, jakością infrastruktury, poczynionymi inwestycjami, informatyzacją placówki oraz jej kondycją finansową. Brano pod uwagę także to, czy szpitale posiadają certyfikaty jakości i akredytacje. Wreszcie w części „Jakość opieki nad pacjentem” oceniano warunki w salach operacyjnych i szpitalnych oraz poziom wykształcenia kadry.
Ranking Rzeczpospolitej
r