16 października 2017 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła w Częstochowie odbył się wernisaż prac absolwentów i wykładowców Studium Sztuki Sakralnej Wyższego Instytutu Teologicznego Częstochowie i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Okazją do zorganizowania wystawy jest setna rocznica śmierci św. Brata Alberta. Ekspozycję można oglądać do 9 listopada 2017 roku.
Wydarzenie wpisuje się w obchody roku poświęconego św. Bratu Albertowi, Adamowi Chmielowskiemu, obchodzonemu w naszej ojczyźnie w wymiarze kościelnym i państwowym. Przypomnijmy, że Sejm Rzeczy Pospolitej ogłosił rok 2017 rokiem Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta. Zgodnie z ideą malarstwa sakralnego prezentowane dzieła zawierają podwójny ładunek emocjonalny, skupiający jak w soczewce wrażliwość duchową i artystyczną autora i widza.
W wystawie uczestnicy szesnastu twórców, wywodzących się w większości z Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy=Gracza: Aleksander Czank, Anna Gradowicz, Grzegorz Janus, Irena Jóźwik, Włodzimierz Kulej, Anna Kwaśniak, Jolanta Małek, Andrzej Orlik, Halina Osadnik, Janusz Pacuda, Marian Panek, Łukasz Rzeźnik, Julia Sznober, Józef Uliński, Mira Woroniec-Simlat oraz zaproszona Joanna Ordon, artysta malarz ASP w Gdańsku, która wykonała recital refleksyjnych własnych utworów.
Komisarz wystawy Halina Osadnik powiedziała „GCz”: – Inspiracją była dla nas wystawa w Muzeum Archidiecezjalnym Karola Wojtyły w Krakowie, na która wybraliśmy się w kilka osób. Prezentowała ona pamiątki oraz wszystkie prace malarskie Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta, które na co dzień znajdują się w różnych Muzeach w Polsce, u osób prywatnych oraz u sióstr iBraci Albertynów w Krakowie. Pobyt w tym miejscu wywarł na mnie duże wrażenie. Jakże jest ważne, także w obecnych czasach, abyśmy potrafili podobnie jak Brat Albert dostrzegać biedę, reagować na ubóstwo, dzielić się swoim dobrem. Pośród otaczających nas biedaków jest wiele wartościowych osób, które trzeba dostrzec i wspomóc. Oni sami wstydzą się tego i nie proszą. Nie zawsze chodzi o pieniądze, może potrzebne dobre słowo, odwiedzenie i przytulenie starszych i samotnych – zauważa Halina Osadnik.
Postać Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta przybliżył Aleksander Czak. Wernisaż ubogacił występ uczennic Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie: Małgorzaty Kluski (wiolonczela) i Aleksandry Turek (skrzypce), którym na fortepianie akompaniowała pianistka Weronika Jakowenko.
Adam Chmielowski – malarz, św. Brat Albert ojciec ubogich. Jego hasłem życiowym była idea: ,,Być dobrym jak chleb’’, która niosła konieczność dzielenia się tym, co posiadamy z osobami potrzebującymi. Adam Chmielowski – św. Brat Albert od dłuższego czasu jest inspiracją dla wielu artystów – jest patronem malarzy w Polsce. – My, artyści członkowie CSP im. J. Dudy-Gracza, kontynuując myśl św. Brata Alberta, raz w roku przekazujemy co najmniej po jednym obrazie na aukcję charytatywne dla potrzebujących – podkreśla Halina Osadnik.
UG