BONA FIDE / Szkoły „Anders” i „Pułaski” będą zlikwidowane?


Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa i Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego – obie mieszczą się przy ul. Targowej 29 w Częstochowie – mają zostać zamknięte. Tak na ostatniej sesji zdecydowali radni Lewicy, Platformy Obywatelskiej i Mieszkańców Częstochowy. Przeciw głosowało jedynie Prawo i Sprawiedliwość.

 

Władze miasta argumentują reorganizację sieci placówek koniecznością dostosowania oferty edukacyjnej do zmieniających się potrzeb uczniów i rynku pracy oraz coraz niższymi naborami, co generuje koszty utrzymania. W miejsce zlikwidowanych jednostek planuje się utworzenie Zespołu Szkół nr 1, który połączy Technikum nr 4 im. Wł. Andersa oraz Szkołę Branżową im. K. Pułaskiego. W ramach reorganizacji zlikwidowane mają być: XI Liceum Ogólnokształcące i Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2, wchodzące w skład Zespołu Szkół „Andersa”, a także XIV Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Policealna nr 5 z ZSME „Pułaskiego”. Dodatkowo planowana jest likwidacja Młodzieżowej Świetlicy Dworcowej, z powodu braku zainteresowania uczniów.

Oczywiście w tle są pieniądze. Szacuje się bowiem, że zmiany pozwolą zaoszczędzić około 600 tys. zł rocznie, co jest szczególnie istotne w kontekście aktualnie rosnących wydatków na edukację. W 2024 roku miasto musiało dofinansować szkoły kwotą około 253 mln zł – obecne subwencje rządowe nie pokrywają nawet pensji nauczycieli.

Zespół Szkół im. gen. Andersa władze miasta chciały zlikwidować już w 2015 roku. Wówczas się nie udało. W 2021 roku spróbowano z „Andersa” i „Pułaskiego” utworzyć jedną placówkę. Na to nie zgodził się ówczesny Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer. Teraz wszystko zależy od opinii obecnie sprawującej ten urząd – Aleksandry Dyli. Jeśli będzie pozytywna, to od nowego roku szkolnego, z dniem 1 września 2025 roku zmiany zostaną wprowadzone.

Jak likwidacja szkół wpłynie na kształcenie? Władze miasta zapewniają, że uczniowie nie odczują negatywnie zmian. Jednak tylko ci z Technikum nr 4 w „Andersie” oraz Technikum nr 9 w „Pułaskim” będą mogli kontynuować naukę na dotychczasowych kierunkach w nowym zespole.

A co z nauczycielami? Wiceprezydent Łukasz Pabiś, odpowiedzialny za edukację w Częstochowie, zapewniał podczas sesji, że nikt nie zostanie bez pracy. Mimo to, likwidacja zawsze niesie zagrożenia redukcji etatów. I takie obawy zgłaszał na sesji dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych Tomasz Dobosz.

Na pocieszenie radni zdecydowali o utworzeniu dwóch klas mundurowych: w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego oraz w Technikum nr 2 im. Jana Kochanowskiego.

 

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

1 komentarz

  • Małgosia pisze:

    Likwidacja,szkół,kojarzy,się,z,czymś,bardzo,smutnym,w,naszej,historii,to,jest,z,zaborami.Przykre,że,te,działania,tłumaczy,się,oszczędnościami.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *