Biuro dla programu „Czyste powietrze” w Częstochowie


15 października 2018 roku w Częstochowie w budynku przy ul. Sobieskiego 7 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uroczyście otworzył punkt informacyjny dla rządowego programu „Czyste powietrze”, który zainicjowano 19 września br. Wydarzenie połączono z akcją „100 drzewek na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. W uroczystości uczestniczyli: senator Artur Warzocha, który na dziedzińcu Urzędu zasadził symboliczne drzewko w ramach akcji, oraz europoseł Jadwiga Wiśniewska, wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk i prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek.

Program „Czyste powietrze” to szeroko zakrojona inicjatywa rządowa, której celem jest poprawa jakości powietrza. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na wymianę systemów ogrzewania, wymianę stolarki okiennej. Pomysł wynikł z programu „Czyste powietrze” i jego ogromnego zainteresowania.
– Codziennie przeprowadzamy dziesiątki rozmów na temat programu, a zainteresowanie ciągle wzrasta. W ciągu kilku pierwszych tygodni w portalu programu zarejestrowało się ponad sześć tysięcy osób z deklaracją na złożenie wniosku. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie filii w Bielsku-Białej oraz w Częstochowie. To być może pierwszy krok do powrotu Funduszu do Częstochowy, gdzie przecież funkcjonował. Na realizację programu w całym kraju przewidziano 100 milionów złotych na okres 10 lat. Pogram zakreślono dla około 4 milionów domów, które mają być poddane termomodernizacji. W województwie śląskim domów, które mogłyby być objęte programem, jest ponad 500 tysięcy – mówi prezes Zarządu WFOŚiGW Tomasz Bednarek.
Z faktu otwarcia filii cieszy się wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk. – To z pewnością ułatwi i usprawni proces składania wniosków i ich realizację. Beneficjenci będą mieli bezpośredni kontakt z pracownikami Funduszu i uzyskają od nich fachową pomoc. Pracownicy przeprowadzą audyt energetyczny, będą też oceniać wnioski pod względem formalnym i merytorycznym, co usprawni przekazanie pieniędzy beneficjentom, gdyż wnioski będą poprawnie wypełnione – dodaje wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk. Wicewojewoda podkreśla przy tym wagę programu i jego realny wpływ na poprawę środowiska. – Wymiana pieców na kotły nowej generacji zdecydowanie poprawi jakość powietrza. Efekt ograniczenia niskiej emisji z nowoczesnych pieców jest widoczny naocznie, bo dymów w ogóle nie widać. Ten program skierowany jest także dla osób uboższych. Zakłada on aż 90 procent dofinansowania, a to sprawi to, że oprócz wymiany pieców, ci najbiedniejsi będą mogli zdecydować się także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od kryterium dochodowości. Wynosi ono od 30 do 90 procent. 30 procent otrzymają te osoby, które uzyskują dochód 1600 zł na jednego członka rodziny. W miarę zmniejszania dochodowości rośnie wskaźnik dofinansowania – tłumaczy wicewojewoda Piotr Kołodziejczyk. Jak dodaje, w Polsce nie ma obecnie zielonych wysp, a problem smogu dotyka cały kraj, nie tylko województwo śląskie.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że obecny rząd Polski szczególną troskę przywiązuje do jakości powietrza i jako pierwszy rząd odważnie mierzy się z problemem niskiej emisji. Niska emisja odpowiada za szereg bardzo niebezpiecznych dla życia człowieka chorób. I właśnie ten rząd, który jest tak niesprawiedliwie atakowany w Brukseli przez totalną opozycję, chce poprawić jakość powietrza i troszczy się o zdrowie Polaków. Z programem „Czyste powietrze” docieramy do każdej najmniejszej gminy i zachęcamy Polaków do tego, żeby inwestowali z wykorzystaniem środków rządowych, aby ich domy stały się cieplejsze i mniej emitowały niskiej emisji – mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska. Jak dodaje, jako członkowi komisji środowiska w PE udało się jej załatwić rozwój ciepłownictwa systemowego. – Jednym głosem przeforsowano wsparcie finansowe dla rozwoju ciepłownictwa systemowego. To sprawi, że nasze powietrze w Polsce będzie bardziej system, bo ciepłownictwo systemowe daje gwarancję jakości opału i wychwytywania na kominach szkodliwej dla zdrowia człowieka emisji – informuje europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *