Biały Kruk – poleca. Męczennik za wiarę i Solidarność


Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

W ponurej i niebezpiecznej rzeczywistości komunistycznej Jerzy Popiełuszko był nie tylko duchownym, lecz także bojownikiem o prawdę i sprawiedliwość. W książce ukazano jego życie od wczesnych lat, przez trudne wybory, które musiał podejmować jako młody kapłan, aż po jego zaangażowanie w obronę studentów oraz ruch „Solidarności”. Popiełuszko swoje kazania przekształcił w manifesty wolności i wiary, odważnie potępiając nadużycia władzy i nawołując do pokojowego oporu. Jego słowa, pełne miłości do Ojczyzny i troski o człowieka, stawały się iskrą, która rozpalała i wciąż rozpala serca, budząc nadzieję na lepsze jutro. Zaś jego nawoływanie, aby zło dobrem zwyciężać, znajduje się w samym centrum chrześcijańskiej rzeczywistości.
Ks. Jerzy zapłacił za to najwyższą cenę. Książka Jolanty Sosnowskiej szczegółowo opisuje – na podstawie najnowszych badań historycznych – dramatyczne okoliczności, które doprowadziły do jego męczeńskiej śmierci. Popiełuszko, nieustannie śledzony i prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa, wiedział, że jego życie jest zagrożone, ale nigdy nie zrezygnował z głoszenia prawdy. Wieść o tym, że w październiku 1984 r. został brutalnie zamordowany, wstrząsnęła całą Polską i stała się momentem przełomowym w walce z komunistycznym reżimem. To świadectwo męstwa i poświęcenia, które znalazło wyraz w beatyfikacji ks. Popiełuszki, jest centralnym punktem tej poruszającej, świetnie napisanej opowieści. Wspomnienie jego życia to nie tylko hołd dla przeszłości, ale także inspiracja dla przyszłych pokoleń, by nigdy nie rezygnować z walki o wiarę i sprawiedliwość.
Wciągający tekst uzupełniają liczne ilustracje, w tym także wcześniej nieznane ujęcia archiwalne, które jeszcze lepiej pozwalają zrozumieć epokę, a także heroizm i świętość ks. Jerzego Popiełuszki.

Spis treści:
Część I
Moc w słabości się doskonali
Życie nasze jest labiryntem
Z samego środka Europy
Polną drogą do szkoły
Kto naprawdę się modli, nie ma w głowie głupot
Jeśli Bóg jest w domu, nie ma kłopotów z wychowaniem
Dusz ludzkich nie zbawia się pięknymi słowami, lecz krzyżem
Alumn Alek zostaje… szeregowcem
Mimo wątłego zdrowia
Część II
Dla wszystkich był wszystkim
Na parafiach
Wsród medyków
Duszpasterz ludzi ciężkiej pracy
Zobaczyłem, jak Ewangelia zmienia człowieka
Poznawanie świata
Kościół ostoją wolności
Za Ojczyznę i tych, którzy dla niej cierpią
Wielkość rodziła się przy ołtarzu
Umiał zapanować nad tak ogromną rzeszą ludzi
Aktywne zainteresowanie
Prowokacja na Chłodnej
Ja już długo nie pożyję
Dlaczego pojechał do Bydgoszczy?
Bestialskie morderstwo
Pogrzeb
Matka
Część III
Błogosławiony naśladowca Chrystusa
Miejsce kultu
Powiedz im, że wszystko będzie dobrze
Bezmiar wymiaru niesprawiedliwości
Kolejne ofiary
Jan Paweł II wstrząśnięty śmiercią Kapłana
Droga na ołtarze
Wyniesiony na ołtarze
Wybrana bibliografia mniej

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *