Bezpieczna praca na wysokości, czyli czemu służy rusztowanie


Prace na wysokości bardzo często niosą ze sobą ogromne ryzyko. Rusztowania odgrywają w budownictwie naprawdę ważną rolę. Konstrukcje umożliwiają bezpieczne oraz skuteczne prace na wysokich kondygnacjach, jednocześnie zabezpieczając fachowców przed upadkiem.

 

Wykorzystywane zarówno przy prostych i bardziej skomplikowanych zadaniach, stanowią niezbędny element wielu prac. Niestety, nie zawsze rusztowanie działa jak powinno – najczęściej wiąże się to z błędami popełnionymi na etapie montażu. Przeoczenie lub lekceważące podejście do zapewnienia odpowiednich warunków pracy na rusztowaniu zwiększa prawdopodobieństwo  wypadku nawet kilkukrotnie. Co zrobić, aby uniknąć kłopotów? Zamiast samemu popełniać błędy, poznaj najczęstsze wpadki przy użytkowaniu rusztowań – zapamiętaj je i nie powtarzaj!

 

Montaż, prawidłowe użytkowanie, konserwacja, czyli jak nie doprowadzić do wypadku

 

Rusztowanie to często dość złożona konstrukcja, składająca się z kilku lub kilkunastu elementów. Montaż wymaga więc niemałej precyzji, a także znajomości zasad BHP – nie powinien być on wykonany przez przypadkowych pracowników, a przeszkolone do tego osoby. Brak konkretnej stabilizacji, nieprawidłowy montaż elementów czy niedokładność mogą kosztować czyjeś życie. Mimo tego, że większość nowoczesnych rusztowań aluminiowych jest niezwykle prostych w montażu, cały proces wymaga wprawy. Czasem nawet drobne zaniedbanie jest w stanie doprowadzić do naprawdę tragicznych skutków. Przed rozpoczęciem użytkowania rusztowania, istotne jest sprawdzenie konstrukcji pod kątem potencjalnych uszkodzeń czy oznak zużycia. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych sygnałów; brak inspekcji może bowiem skutkować pogłębianiem się usterek, a te zaś mogą stanowić przyczynę awarii całej konstrukcji. Samo użytkowanie rusztowania również powinno przebiegać zgodnie z zasadami. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji w której na rusztowaniu znajdowałyby się osoby do tego nieupoważnione, niewyposażone w konkretny sprzęt zapewniający im bezpieczeństwo. Również korzystanie z rusztowania w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi podczas prac na wysokości. Wszelkie działania podejmowane na wysokości powinny być dokładnie skoordynowane i przebiegać zgodnie z odgórnie określonych planem. Tylko zachowanie ogromnych pokładów ostrożności, a także zastosowanie się do zasad jest bowiem w stanie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa, a także zminimalizować ryzyko tragicznych wypadków. Nawet najlepsze rusztowanie nic nie da, jeżeli użytkownicy nie będą potrafili z niego skorzystać – należy mieć to na uwadze za każdym razem, gdy w grę wchodzi praca na rusztowaniu.

 

Nie cena, a jakość – na co zwrócić uwagę przy zakupie rusztowania?

 

Rusztowanie to konstrukcja, która jest w stanie pełnić naprawdę wiele funkcji na placu budowy. Jej zadaniem jest zapewnianie pracownikom bezpiecznego oparcia podczas wykonywania robót budowlanych na wyższych kondygnacjach. Nierzadko na poszczególnych piętrach rusztowania przechowywane są też materiały budowlane i narzędzia służące do pracy. Zakup rusztowania to więc poważna inwestycja – od jakości konstrukcji może zależeć czyjeś zdrowie, a czasem nawet życie. Aby upewnić się, że dany system spełnia normy bezpieczeństwa, należy poprosić sprzedawcę o okazanie dokumentacji produktu oraz wskazanie certyfikatów, jakie posiada. Oferty sklepów takich jak AWEX udowadniają, że rynek jest naprawdę bogaty w różnego typu modele rusztowań – zainteresowani mogą poznać je między innymi na stronie sklep.rusztowania-drabiny.pl/rusztowania-c-72.html. Warto dokonywać zakupu wyłącznie u sprawdzonych producentów, którzy cieszą się szczególną renomą w środowisku specjalistów. Dzięki temu będzie się miało pewność, że płaci się za wysokiej klasy sprzęt, będący w stanie zapewnić pożądany poziom bezpieczeństwa, a przy tym służyć przez lata. Ważne, aby wybrać odpowiedni model rusztowania.

 

Materiał Partnera

Podziel się:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *