XXXVII Doroczna Wystawa Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza
9 października 2018 roku Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza zaprezentowało doroczną wystawę prac członków Stowarzyszenia, będącą podsumowaniem całorocznej pracy twórczej. – To był kolejny, intensywny rok pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń. Nasi artyści nieustannie rozwijają swoje umiejętności i zamiłowania do sztuki, uczestnicząc w różnorodnych wydarzeniach: konkurach, plenerach, wystawach. To ludzie nieustająco poszukujący inspiracji, wrażliwi i otwarci na pomoc dla innych. Wielu z nas wspiera i współpracuje z ośrodkami edukacyjnymi na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych – mówi prezes Stowarzyszenia Ewa Maria Powroźnik.
Wernisaż wystawy, na której zaprezentowało się 66 twórców, wznieca rozmaite doznania poprzez urozmaiconą ekspresję i tematykę prac. Wizytujący wystawę wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk blisko 40-letni dorobek Stowarzyszenia określił jako artystyczną służbę i misję zawodową. – Stowarzyszenie tworzą osoby pochodzące z różnych środowisk i wykonujący różne zawody. Poświęcają one swoje prywatne chwile rodzinne, aby malować te wspaniałe obrazy ku radości odbiorców. Dostrzegłem jeden obraz, który mnie szczególnie zauroczył, bo tu w kropli farby można dostrzec promienie słońca. Dzięki tym darom twórczym możemy się na chwilę zatrzymać, złapać oddech, odpocząć i być szczęśliwym. W tym wspólnym dziele zauważam obok pasji fascynacje. Spotkałem tu osoby pełne zaangażowania i wzruszenia. Widziałem zroszone łzami spojrzenia. Ta praca jest dla wielu z artystów pełnią życia – powiedział wicewojewoda Piotr Kołodziejczyk.
Pan wojewoda przyjechał do Częstochowy, aby podczas wernisażu wręczyć honorowe odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymali je: Elżbieta Ginał, Gabriela Polaczek, Mira Woroniec-Simlat i Grzegorz Janus. – Wielką satysfakcją było dla mnie spotkanie z częstochowskimi twórcami. Widać ich zaangażowanie, ciepło i delikatność uczuć. Wspaniałe jest to, że pomimo zabiegania w dzisiejszym naszym życiu potrafią znaleźć czas na wspólne przebywanie. Swoje emocje i postrzeganie świata przelewają na płótno z taką swobodą i jednocześnie rozmachem. Te prace porywają szeroką gamą ekspresji – doał wicewojewoda Piotr Kołodziejczyk.
Stowarzyszenie w minionym roku tradycyjnie zorganizowało dwa plenery: zimowy w Złotym Potoku, który niezmiennie porywa i inspiruje swoją różnorodnością, oraz letni w Ogrodzieńcu. Członkowie brali też udział w inicjatywach miejskich, między innymi, w Pikniku Rodzinnym Podmiotów Ekonomii Społecznej, festynach rodzinnych i szkolnych, na które przekazali aż 45 obrazów. Pracę Stowarzyszenia doceniają różne instytucje. W tym roku nagrodę Prezydenta Częstochowy w kategorii promocji i ochrony dóbr kultury otrzymała Małgorzata Sętowska. Pani Małgorzata otrzymała także nagrodę Stowarzyszenia im. Janiny Plucińskiej za całokształt pracy twórczej. Natomiast Honorowe Nagrody Zarządu w tym roku wręczono: Halinie Osadnik, Barbarze Sendereckiej i Mirze Woroniec-Simlat. Nagrodę za długoletnią współpracę ze Stowarzyszeniem uhonorowane zostały osoby spoza Stowarzyszenia: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie Mariola Matysek i dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Anna Tarczyńska.
URSZULA GIŻYŃSKA
Zdjęcia ALEKSANDRA FRYDEL i UG