W tym tygodniu na Jasnej Górze odbędą się pielgrzymki m.in. Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej, Ludzi Morza, Seniorów, Leśników, Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Sodalicji Mariańskiej, Rodziny Wincentyńskiej, Ludzi Pracy. Odbędzie się V Oblężenie Jasnej Góry – Mężczyźni u Tronu Królowej i po raz pierwszy Juromania czyli promocja Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Zabrzmi koncert finałowy 30. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.
Najwięcej pielgrzymek przybędzie w sobotę, 18 września.
Wieczorem rozpocznie się spotkanie Ludzi Pracy. Główna Msza św. sprawowana będzie następnego dnia, w niedzielę 19 września o 11.00 na jasnogórskim Szczycie.
Od 39 lat Solidarność pielgrzymuje w trzecią sobotę i niedzielę września, by prosić w intencji Ojczyzny i Ludzi Pracy.
Pracownicze pielgrzymki na Jasną Górę zapoczątkował bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan i patron NSZZ „Solidarność”, organizując ją w 1983 dla robotników Huty Warszawa. Rok później do Częstochowy pielgrzymowali już pracownicy z różnych części Polski. Idea błogosławionego ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy.
Także w sobotę, 18 września, po raz piąty odbędzie się „Męskie oblężenie Jasnej Góry”, które zgromadzi mężczyzn na co dzień formujących się w różnych ruchach i wspólnotach. Hasłem spotkania są słowa z listu papieża Franciszka „Patris corde” odnoszące się do świętego Józefa: „Twórcza odwaga”. W programie m.in. konferencje abp. Grzegorza Rysia, bp. Artura Ważnego, ks. Adama Rybickiego autora książek na temat duchowości mężczyzn.
Mężczyźni odnowią Jasnogórskie Śluby Mężczyzn, które oparte są na Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego przygotowanych przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Spotkanie na Jasnej Górze będzie poprzedzone cyklem warsztatów on-line od 12 do 17 września br. w godzinach 20.00 do 21.00, które mają być duchowym przygotowaniem do „Oblężenia”.
Msza św. z udziałem uczestników „Męskiego oblężenia” oraz przedstawicieli świata pracy odbędzie się w sobotę 18 września o godz. 19.00 na Szczycie jasnogórskim.
W środę, 15 września, w bazylice jasnogórskiej o godz. 18.00 zabrzmi koncert finałowy30. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Kapela Jasnogórska. Wstęp wolny.
Ponad to:
Juromania – po raz pierwszy w paulińskich klasztorach i ogrodach.
Klasztor Jasnogórski został wpisany w tegoroczną Juromanię, czyli promocję Szlaku Orlich Gniazd – jego walorów kulturowych, przyrodniczych i historycznych. W godzinach od 10.00 do 16.00 na Jasnej Górze można dowiedzieć się np. co kryją w sobie: twierdza jasnogórska czy zabytkowe instrumenty, jakie „białe kruki” znaleźć można w paulińskiej bibliotece.
Oprócz Jasnej Góry poznawać można także „tajemnice” paulińskich klasztorów św. Barbary w Częstochowie i Leśniowie.
Leżą one na tworzonym Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Pierwszy fragment szlaku znajduje się na terenie województwa śląskiego, kolejny powstaje w Małopolsce.
Centralnym punktem Szlaku Paulinów jest sanktuarium na Jasnej Górze.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews