Absolwenci Uniwersytetu Jana Długosza odebrali dyplomy


12 lipca 2024 r. po raz pierwszy w historii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów absolwentom Wydziału Prawa i Ekonomii. W uroczystości wzięła udział około setka absolwentów kierunków: prawo, administracja, ekonomia oraz rachunkowość i podatki

 

Wydarzenie rozpoczęło uroczyste wejście absolwentów do gmachu wydziału przy ul. Zbierskiego; wszyscy mieli na głowach czarne birety z nazwą uczelni. JM Rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska pogratulowała absolwentom osiągnięcia tak ważnego etapu życiowego rozwoju. – Życzę wam, abyście byli dumni z waszej uczelni, tak jak wasza Alma Mater jest z was dumna. Ukończyliście bardzo dobrą Uczelnię, która właśnie w okresie waszych studiów przechodziła historyczne zmiany – powiedziała rektor Wypych-Gawrońska. Rektor przypomniała sukcesy uczelni z ostatnich kilku lat: awans na uniwersytet klasyczny, powstanie nowych, atrakcyjnych kierunków, w tym prawa, ekonomii, psychologii, farmacji, kierunku lekarskiego. – Przeszliśmy jako uczelnia procedurę ewaluacji dyscyplin naukowych uzyskując sześć kategorii A oraz siedem kategorii B+. W sumie uzyskaliśmy 13 uprawnień do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego. Dzięki tak świetnym wynikom ewaluacji mogliśmy stać się uniwersytetem klasycznym, a od tego roku jesteśmy także w grupie kilku procent uczelni w Polsce i w Europie, które zostały uniwersytetami europejskimi. Nasi studenci osiągają ważne sukcesy. To, między innymi, złoty medal w Akademickich Mistrzostwach Polski w Piłce Nożnej, srebrny i brązowy medal dla Akademickiego Chóru Kameralnego i Kwartetu Kameralnego Katedry Muzyki na Festiwalu Chóralnym w Grecji – przypomniała rektor Anna Wypych-Gawrońska.

Na uroczystości obecny był także rektor-elekt prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, który podkreślił, że Wydział Prawa i Ekonomii, choć jeden z młodszych, może poszczycić się dużymi osiągnięciami, zarówno jeżeli chodzi o kształcenie, jak i badania naukowe, rozwój naukowy. Za wspólną naukę podziękowała dziekan Wydziału Ekonomii i Prawa dr hab. Ewelina Żelasko-Makowska, prof. UJD.

Nie zabrakło głosu absolwentów. Paulina Szczygłowska, która podczas studiów zdobyła nagrodę najlepszego studenta Uniwersytetu „Primus in Universitate”, opowiedziała, że już pracuje w kancelarii radcowskiej w Łodzi, robi to co kocha i pracuje z ludźmi, których podczas studiów podziwiała i słuchała ich podcastów w internecie. Eryk Łęgowik, w niedawnej przeszłości również laureat nagrody „Primus in Universitate”, zwrócił uwagę, że Uniwersytet prężnie się rozwija, co jest zasługą wielu osób, a miasto Częstochowa i okoliczne miejscowości w jego opinii zasługują na to, żeby mieć Uniwersytet na najwyższym poziomie. Anna Warston, która w minionym roku akademickim uzyskała nagrodę dziekana dla najlepszego studenta Wydziału „Primus in Facultate”, uznała natomiast, że podczas pięciu lat studiów nie tylko nabyła i poszerzyła swoją wiedzę, ale też nauczyła się cieszyć procesem odkrywania nowych dziedzin poprzez uczestnictwo w kołach naukowych.

Po kulminacyjnym punkcie uroczystości zapowiedziano ceremonię przełożenia chwosta biretu z lewej strony na prawą, która jest wielowiekowym zwyczajem symbolizującym zakończenie etapu pobierania nauki i rozpoczęcie nowego etapu życia absolwenta uczelni. Ten zwyczaj pochodzi z najstarszych europejskich uniwersytetów.  Dużo śmiechu wywołała kolejna, znana nam dotychczas z amerykańskich filmów, efektowna ceremonia podrzucenia biretów. Ostatnim punktem wydarzenia było wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników historycznej uroczystości.

Dzień później, w tym samym budynku miała miejsce kolejna uroczystość podsumowująca naukę. Dyplomy ukończenia studiów otrzymało blisko 140 absolwentów Wydziału Humanistycznego z kierunków: filologia angielska, filologia germańska, filologia polska, dziennikarstwo, filozofia, historia. I oni usłyszeli gratulacje od rektor UJD, prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej i rektora-elekta prof. dr. hab. Janusza Kapuśniaka oraz dziekana Wydziału Humanistycznego dr. Przemysława Sznurkowskiego, prof. UJD. Swój głos mieli także studenci, reprezentujący poszczególne kierunki: Maria Murawska i Beata Pleszyniak (fil. Angielska), Aleksandra Durak (fil. Polska), Krystian Ceglarek (dziennikarstwo i kultura mediów), Marlena Masłoń (iberoznawstwo), Mateusz Bęben, Przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studentów. Uroczystość podsumował wykład „Koniec uniwersytetu?” dr. hab. Artura Żywiołka, prof. UJD. Finałem były: przekładanie chwosta, podrzucanie biretu i wspólne zdjęcie.

MACIEJ ŚWIERZY, URSZULA GIŻYŃSKA

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *